Jak prawidłowo zorganizować transport palet?
Wskazówki

Jak prawidłowo zorganizować transport palet?

Przewóz towarów na paletach to znakomity sposób na zaoszczędzenie cennego miejsca w pojeździe oraz przetransportowanie dużych ilości przedmiotów. Aby wszystko przebiegło sprawnie, konieczne jest prawidłowe ułożenie załadunku na paletach oraz właściwe zaplanowanie całego procesu. Jak powinien przebiegać prawidłowo zorganizowany transport palet?

Układanie towarów na paletach – praktyczne wskazówki

Aby transport palet przebiegał prawidłowo, niezbędne jest prawidłowe ułożenie towarów. Podczas ustalania ich ułożenia należy pamiętać o tym, aby ciężar poszczególnych paczek był rozłożony równomiernie na palecie. W dolnej części zawsze powinny znaleźć się najcięższe paczki, a na górze najlżejsze, co pozwoli uniknąć zgniecenia lub uszkodzenia lżejszych przedmiotów podczas transportu. Istotne jest także, aby żadna paczka nie wystawała poza zarys palety, gdyż może to spowodować problemy z rozmieszczeniem palet w pojeździe. Poszczególne paczki powinny być ułożone na palecie do wysokości ok. 180 cm.

Podczas układania paczek warto także zwrócić uwagę na jakość oraz stan poszczególnych paczek. Wszystkie opakowania zewnętrzne powinny być solidne oraz zachowane w dobrym stanie. Należy unikać układania na paletach zmoczonych lub zgniecionych kartonów, gdyż transport palet może pogłębić ich negatywny stan oraz źle wpływać na znajdujące się w ich wnętrzu towary. Gotowa paleta powinna zostać zabezpieczona specjalną folią stretch oraz spięta dodatkowymi taśmami, aby towary stabilnie znajdowały się na swoim miejscu oraz nie przemieszczały się w trakcie transportu i późniejszego przenoszenia.

Jak prawidłowo zorganizować transport palet?

Jak zmniejszyć koszty transportu palet?

Idealnie ułożona paleta nie powinna być tylko stabilna. Właściwe jej przygotowanie oraz znajomość podstawowych zasad układania towarów może bowiem znacząco wpłynąć także na koszt ich przewozu na paletach. Dopłaty najczęściej wynikają z niestandardowych rozmiarów palet oraz nieregularnych kształtów, które mogą powodować problemy w transporcie.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów i zadbać o ekonomiczny transport palet warto układać poszczególne paczki w regularnych kolumnach. Taki sposób układania towarów zapewnia całej palecie większą wytrzymałość oraz poprawia stabilność całej konstrukcji, co pozytywnie wpływa na stan załadunku. Ważne jest także, aby poszczególne elementy konstrukcji były dopasowane do rozmiarów palety i żaden karton nie wystawał poza jej krawędzie. Może to bowiem prowadzić do uszkodzenia wystających przesyłek oraz zwiększa koszt transportu takiej palety.

Bardzo ważną sprawą jest także zapewnienie gotowej palecie wytrzymałej i zwartej konstrukcji. Górna część powinna być płaska, co pozwoli przewoźnikowi na umieszczenie na niej innej palety lub paczek oraz pozytywnie wpłynie na cenę jej transportu. Cała konstrukcja powinna być szczelnie i ściśle owinięta folią, która będzie zapobiegała przemieszczaniu się paczek w obrębie palety podczas transportu oraz stanowiła dodatkowe zabezpieczenie dla towarów. Nie należy także zapominać o umieszczeniu na palecie etykiety adresowej, która powinna znajdować się zawsze na boku palety.