Jak zaoszczędzić na budowie fundamentów domu jednorodzinnego?
Wskazówki

Jak zaoszczędzić na budowie fundamentów domu jednorodzinnego?

Podczas budowania własnego domu większość inwestorów poszukuje oszczędności. Nawet niewielkie zmiany pozwalają zmniejszyć wysokość kredytu oraz pozytywnie wpływają na opłacalność całej inwestycji. Cięcie kosztów wymaga jednak dużej ostrożności i wiedzy, gdyż duża część tańszych rozwiązań wiąże się także ze słabszą jakością, co może negatywnie odbić się na budowie domu. Jak możemy zaoszczędzić na pierwszym etapie prac budowlanych, czyli budowie fundamentów?

Budowa fundamentów na różnego rodzaju gruntach

Ogromne znaczenie w przypadku budowy fundamentów ma rodzaj gruntu, na którym zostaną one postawione. Aby dowiedzieć się, z jakiego rodzaju podłożem mamy do czynienia warto przed przystąpieniem do prac wykonać badania geotechniczne. Budowa fundamentów jest najbardziej opłacalna na dobrze przepuszczalnych gruntach o niskim poziomie wód gruntowych. Na takim podłożu można je bowiem wykonać bez konieczności zastosowania zaawansowanej izolacji przeciwwilgociowej, co przynosi znaczące oszczędności.

W przypadku, kiedy działka jest natomiast położona na słabszym podłożu o wysokim poziomie wód gruntowych, budowa fundamentów będzie wymagała większych nakładów finansowych. Konstrukcja będzie musiała zostać bowiem wzmocniona hydroizolacją. W przypadku, kiedy koszt całego przedsięwzięcia jest ponad nasze możliwości finansowe, warto rozważyć wymianę gruntu. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy słabsze grunty nie sięgają głębiej niż do 2-3 m. Dobrym rozwiązaniem okaże się także posadowienie domu na płycie fundamentowej lub wykonanie fundamentów na palach.

Jak zaoszczędzić na budowie fundamentów domu jednorodzinnego?

Wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów i ich parametrów

Najważniejszym elementem, który najbardziej znacząco wpływa na koszt wykonania fundamentów jest ich rodzaj. Do najbardziej tradycyjnych i najchętniej wybieranych przez inwestorów metod budowy należą ławy i ściany fundamentowe. Ich zastosowanie wiąże się z niższym kosztem prac ekipy budowlanej oraz oszczędnościami na zakupie materiałów budowlanych. Zanim ekipa przystąpi do wykonania ław fundamentowych konieczne jest wykonanie szalunków oraz zbrojeń oraz ich zalanie betonem. Możliwe jest także wykonanie ław bez szalunków, co również pozwala nieco zaoszczędzić na budowie fundamentów.

Zaoszczędzić można także wybierając rodzaj materiałów do budowy fundamentów oraz miejsce ich zakupu. Należy jednak zachować dużą ostrożność i sięgać wyłącznie po dobrej jakości materiały posiadające atesty. Decydując się na zakup wszystkich w jednej hurtowni budowlanej lub sklepie warto zawsze zapytać o rabat – większość tego typu miejsc udziela go bowiem na życzenie kupującego.

Koszty budowy fundamentów uzależnione są także od wybranego projektu domu. Najtańsza będzie budowa fundamentów dla domów posiadających prostą bryłę, o niedużej powierzchni. Oszczędności można także poszukiwać podczas planowania izolacji fundamentów. Ich zmniejszenie pozawala obniżyć nakłady finansowe na całą inwestycję. Na sprzyjających gruntach nie jest bowiem konieczne wykonywanie pionowej izolacji przeciwwilgociowej, warto natomiast zadbać o dobrą izolację termiczną, która pozwoli obniżyć koszty eksploatacji domu w przyszłości.