Jakie pokrycie dachowe wybrać dla swojego domu?
Nieruchomości

Jakie pokrycie dachowe wybrać dla swojego domu?

Decyzje podjęte przy budowie domu są jednymi z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Kto budował ten wie, że już na etapie zakupu projektu powinniśmy mieć ogólną wizję tego, jak nasze przyszłe miejsce zamieszkania będzie wyglądało oraz jakie materiały będzie można na nim dostrzec. Nigdy nie powinno dobierać się materiałów krok po kroku. 

Co prawda mowa tutaj nie o płytkach i końcowym wystroju wewnętrznym, lecz bardziej o doborze materiałów budowlanych, których nieumiejętne zestawienie, mogłoby doprowadzić do zbyt mocnego obciążenia konstrukcji.  

Tego typu przykładem może być dach. Zastosowanie zbyt ciężkiego pokrycia może znacznie obciążyć konstrukcję więźby dachowej, co może skutkować łamaniem się krokwi. 

Dachówka ceramiczna 

Nie ma co się oszukiwać, że dachówka ceramiczna jest bardzo popularnym i prestiżowym pokryciem dla naszego domu. Jej zastosowanie pozwala na długą żywotność, redukcję hałasów spowodowanych np. deszczem, a także brak obaw w kwestii szczelności.  

Aby jednak móc pozwolić sobie na ten rodzaj materiału dachowego, konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Pierwszym z nich okazuje się być maksymalne wzmocnienie więźby dachowej. Cała konstrukcja składająca się z płotwi, krokwi i łat musi być gęściej umieszczana oraz podpory stosowane muszą być w mniejszych od siebie odstępach. Kolejną kwestią jest cena. Koszty dachówek ceramicznych nie należą do najtańszych, lecz jest to później zwrócone w długotrwałej żywotności. 

Dodatkowym plusem tego pokrycia może być łatwy montaż. Ze względu na wagę, w tym wypadku nie stosuje się arkuszy, a małe, pojedyncze dachówki, które układać trzeba jeden po drugim.  

Jakie pokrycie dachowe wybrać dla swojego domu?

Blachodachówka 

To pokrycie dachowe ma wiele wspólnego z dachówką ceramiczną, jednak jest zrobione z blachy. Szczelnością dorównuje jej niemal identycznie i o to nie powinniśmy mieć obaw. Często spotkać możemy się z kształtami dachówek blaszanych imitujących te ceramiczne, co również jest świetną inicjatywą. Ponadto, w tym wypadku mamy do czynienia z szeroką gamą kolorów, dzięki którym będziemy mogli dobrać idealny względem reszty ubarwienia naszego miejsca zamieszkania. 

Blachodachówka również jest określana jako ta żywotna, a to ze względu na szereg zabiegów w procesie produkcji, chroniący ją przed korozją oraz innymi szkodliwie na nią wpływającymi warunkami atmosferycznymi. 

Istotnymi różnicami pomiędzy dwoma omawianymi pokryciami są waga, transport, niższa cena i montaż. Montaż blaszanej dachówki nie wymaga wzmacniania więźby dachowej. Przewóz odbywa się w postaci arkuszy umieszczonych na paletach, przeznaczonych do wstawienia gotowego, lekkiego arkusza na konstrukcji dachu. Odnośnie ceny, można śmiało powiedzieć, że jest ona bardzo niska, czego dowodem są tanie blachodachówki w różnego rodzaju sklepach budowlanych. 

Blachy płaskie i panele dachowe 

Te materiały aktualnie stają się coraz bardziej popularne przy budowie dużych budynków o trudnej konstrukcji. Blachy płaskie możemy łatwo zginać i modyfikować względem preferencji naszego dachu. Są one dostępne w różnorakich kolorach oraz grubościach.  

Zarówno jedne, jak i drugie stosowane mogą być nie tylko do pokryć dachowych, ale i do obijania drugorzędnych części dachu, takich jak chociażby wiatrownice.