Sprężarki śrubowe-krótka charakterystyka
Wskazówki

Sprężarki śrubowe-krótka charakterystyka

Sprężarki śrubowe napędzają proces produkcyjny. Przemysłowa maszyna wyróżnia się 100% cyklem pracy. Może działać przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu bez przerwy. Działają lepiej i są bardziej wytrzymałe, jeśli są użytkowane właśnie w ten sposób. Sprężarka tłokowa zwykle działa lepiej, jeśli będziemy robić przerwy Lubi bowiem okresowy cykl pracy. Z kolei sprężarka śrubowa może działać przez cały dzień, bez zatrzymywania się. Nie lubi ciągłego uruchamiania i zatrzymywania.

 Sprężarki śrubowe-krótka charakterystyka

Energooszczędne urządzenie

Przy prawidłowej wielkości mogą być jednymi z najbardziej energooszczędnych sprężarek na rynku. Dlatego należy zwrócić uwagę na ich wielkość, konstrukcję systemu powietrza i inteligentne sterowanie sprężarką. Sprężarka nie będzie wydajna, jeśli system i schemat sterowania nie będą właściwie zaprojektowane.

Modele bezolejowe lub z wtryskiem oleju

Sprężarki śrubowe są dostępne w dwóch wersjach: z wtryskiem oleju i bezolejowa. Podstawowa zasada jest taka sama (wirniki wypychają powietrze na jedną stronę), ale to zupełnie inna maszyna w zależności od tego, którą wersję wybierzemy.

Duża różnica tkwi w konstrukcji elementów sprężarki, części, w której następuje rzeczywista kompresja. Wersja z wtryskiem oleju wymaga oleju do prawidłowego działania. Z kolei wersja bezolejowa, jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebuje oleju.

Z tego powodu wirniki stosowane w bezolejowych modelach są najwyższej jakości z bardzo małą przestrzenią między nimi. Nie dotykają się jednak, w przeciwnym razie bardzo szybko by się zużyły. Z tego powodu są znacznie droższe.

Modele z wtryskiem oleju są zdecydowanie popularniejsze i w przystępniejszej cenie. Modele bezolejowe są przede wszystkim wykorzystywane w dużych fabrykach, takich jak rafinerie ropy/gazu lub chemikaliów. Można je również spotkać w ogromnych fabrykach żywności i w innych miejscach, gdzie sprężone powietrze musi być w 100% wolne od oleju (w przeciwnym razie mogłyby zanieczyścić żywność, produkt lub proces chemiczny).

Jak działają sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju?

Jak sama nazwa wskazuje, olej jest wtryskiwany do elementu sprężarki (gdzie następuje rzeczywista kompresja) podczas sprężania powietrza. Ten olej jest później usuwany przez separator oleju, więc otrzymujemy czyste sprężone powietrze.

Chociaż 99,9% oleju pozostaje w sprężarce, zawsze jest mała ilość, która przechodzi przez separator i opuszcza sprężarkę ze sprężonym powietrzem. To zjawisko jest nazywane przenoszeniem oleju. Dlatego takie sprężarki nie wytwarzają powietrza całkowicie wolnego od oleju. Nie możemy ich więc stosować w miejscach, w których potrzebne jest powietrze w 100% wolne od oleju. Jednak w przypadku większości fabryk, warsztatów i maszyn niewielka ilość oleju w powietrzu nie stanowi problemu. W rzeczywistości pomaga zapobiegać rdzy i pozwala maszynom pracować płynniej.

 Sprężarki śrubowe-krótka charakterystyka

Bezolejowe sprężarki śrubowe

Nie ma tutaj oleju wtryskiwanego podczas kompresji, dlatego kompresja odbywa się zwykle w dwóch etapach. Gdybyśmy bowiem sprężali powietrze w jednym przejściu od 1 do 7 barów, byłoby naprawdę bardzo gorąco.

W etapie pierwszym powietrze jest kompresowane do kilku taktów (np. 2,5 bara). W tym czasie powietrze będzie bardzo gorące, więc najpierw przepływa przez chłodnicę międzystopniową. Etap drugi powoduje kompresję powietrza z 2,5 bara do poziomu końcowego, przeważnie do 7 barów.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Kompresortechnika.pl - serwis sprężarek śrubowych.