Na jakie strefy podzielić kuchnię?
Remont i wystrój wnętrz

Na jakie strefy podzielić kuchnię?

Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jest to szczególnie ważne przy aranżacji kuchni o niewielkim metrażu – takie zazwyczaj spotyka się w blokach, gdzie mieszkają przecież miliony Polaków. Przy projektowaniu kuchni należy wziąć pod uwagę strefy, które obowiązkowo powinny pojawić się w tego typu pomieszczeniu. Czym się charakteryzują?

Pięć podstawowych stref

Projektanci wyszczególniają pięć głównych stref, które powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu kuchennym. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu każdej z nich można uniknąć niepotrzebnego zamieszania, jakie wprowadza przemierzanie kolejnych długości od szafki do szafki. Strefy usprawniające poruszanie się po kuchni to przede wszystkim:

Strefa zapasów

Powinna znajdować się możliwie jak najbliżej kuchennego wejścia. W tej części kuchni powinna być wstawiona lodówka, a także szafki, gdzie gromadzone są zapasy żywności, które mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej (m. in. mąka, ryż, makaron, kasze).

Strefa przygotowywania

Tutaj powinien być zlokalizowany sporych rozmiarów blat, gdzie będą przygotowywane domowe posiłki. W pobliżu nie może zabraknąć akcesoriów niezbędnych do obróbki potraw – powinno znaleźć się zatem miejsce na łyżki, miski czy deski do krojenia, a także sztućce.

Strefa zmywania

Zwana przez projektantów mokrą przestrzenią, strefa zmywania obejmuje głównie zlewozmywak oraz zmywarkę. W tej przestrzeni powinien znaleźć się kosz na odpady oraz miejsce na gąbki i detergenty.

Na jakie strefy podzielić kuchnię?

Strefa gotowania

Tutaj powinno znaleźć się miejsce przede wszystkim na płytę grzewczą, piekarnik, okap oraz wszelkie sprzęty stosowane do przygotowywania potraw. W przestrzeni towarzyszącej należy umieścić szafki, które pomieszczą garnki, miski oraz talerze.

Strefa przechowywania

W tej strefie powinna być wydzielona przestrzeń, w której przechowywane będą drobne sprzęty AGD, dodatkowa zastawa stołowa czy drugi komplet sztućców. Umieszcza się tutaj przedmioty, po które zawsze łatwo sięgnąć. Należą do nich m. in. toster, opiekacz, blender czy robot kuchenny.