Technologia horyzontalnych przewiertów sterowanych od dłuższego czasu stosowana jest w Polsce. Dzięki wdrożonym procedurom i odpowiednim sprzętom można wykonać przewiert o długości nawet 2 kilometrów, a wszystko to przy minimalnej ingerencji w środowisko naturalne.
Technika przewiertów
Proces zasadniczo składa się z trzech części. Pierwsza faza – wiercenie otworu pilotażowego – jest najistotniejszą z nich. Otwór pilotowy należy wykonać ściśle według założeń uprzednio sporządzonego projektu trajektorii. Przewiert rozpoczyna się z powierzchni gruntu przy użyciu specjalnej głowicy sterującej, która stopniowo zmierza w kierunku wyjścia. Grunt urabiany jest hydrauliczno-mechanicznie, a w trakcie przewiertu cały czas weryfikowane jest położenie sondy, która znajduje się bezpośrednio za głowicą wiercącą. W trakcie pracy możliwe jest sterowanie przewiertem, dzięki czemu trasę można na bieżąco korygować.
Po wykonanym wierceniu otworu pilotażowego następuje druga faza prac, której głównym celem jest poszerzenie dotychczasowego otworu. Wówczas w miejscu narzędzia wiercącego montuje się specjalną głowicę rozwiercającą. Zostaje ona wciągnięta w otwór, by poszerzyć go do pożądanej średnicy. Czynność ta wykonywana jest jedno- lub dwukrotnie.
Po osiągnięciu odpowiedniej średnicy otworu następuje trzecia faza prac, jaką jest wciągnięcie rury osłonowej. Znajduje się ona tuż za głowicą rozwiercającą.
Krótka lekcja historii
Pierwszy przewiert horyzontalny został wykonany w 1972 roku. Technologia prowadzenia rurociągów okazała się rewolucyjna, co sprzyjało jej dynamicznemu rozwojowi. Liczne ulepszenia sprawiły, że jest to aktualnie jedna z najbezpieczniejszych metod prowadzenia rurociągów, na której zyskuje zarówno człowiek, jak i środowisko naturalne.
Zalety przewiertów horyzontalnych
Współcześnie stosowane sprzęty oraz doświadczenie osób prowadzących prace sprawiły, że wykonywanie przewiertów horyzontalnych jest niezwykle oszczędne w czasie (w porównaniu do metod tradycyjnych). Przewierty można prowadzić bez jakiegokolwiek wpływu na infrastrukturę drogową, minimalizując ograniczenia ruchu zarówno na drogach, jak i lotniskach. Prace można wykonać także w okolicy zbiorników wodnych, bez naruszania środowiska naturalnego. Jeśli w trakcie przewiertu sprzęt natknie się na instalacje podziemne, trasę można bez problemu skorygować, omijając przeszkody. Dzięki temu, że jest to technologia bezwykopowa, nie ma potrzeby kosztownej regeneracji nawierzchni.
Komu zlecić prace?
Najlepsze efekty można uzyskać, zatrudniając profesjonalistów. Wysokiej klasy sprzęt oraz fachowa obsługa to czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Godną polecenia jest krakowska firma LES-GAZ. Umiejętności jej pracowników zostały potwierdzone certyfikatem uzyskanym w 2003 roku. Dokument potwierdza przeprowadzanie wszelkich prac z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Oferta firmy to także wiercenie w betonie, renowacja rur oraz instalacje wodno-kanalizacyjno-gazowe.
Materiał przygotowany z LESGAZ - profesjonalne wiercenie horyzontalne.