Przyjęło się uważać, że w przeciwieństwie do kawy, herbata jest napojem bezpiecznym dla dzieci. Tak przynajmniej mówi się o herbacie czarnej. Nieco inaczej wygląda sprawa herbaty zielonej, która znana jest z posiadania wielu wartościowych składników odżywczych. Faktem jest jednak to, że zielona herbata wyraźnie pobudza organizm, zmniejsza zmęczenie, ale i poprawia zdolności umysłowe pijącej ją osoby. Szereg prozdrowotnych czynników w pewnym stopniu jest podobny do działania kawy. Tym samym, niejeden rodzic zastanawia się nad tym, czy może podać zieloną herbatę swojemu dziecku.
Czy dziecko może pić zieloną herbatę?
Poza podstawowym pytaniem o to, czy dziecko może pić zieloną herbatę, ważne jest to, ile i jak często można sobie na to pozwolić. W związku z tym, że zielona herbata posiada teinę (odpowiednik kofeiny), niektórzy zalecają, aby nie podawać jej dzieciom poniżej 10. roku życia. Eksperci wskazują jednak na to, że w określonych warunkach można podawać ją już dzieciom powyżej 1. roku życia. W takiej sytuacji można stosować jedynie niewielkie ilości zielonej herbaty, którą należy parzyć w odpowiedni sposób. Warto przy tym wybierać taką zieloną herbatę, której zawartość teiny jest znikoma. Nadmierne spożycie teiny może być przyczyną wystąpienia anemii, pojawienia się problemów z żołądkiem, a także może spowodować wypłukiwanie się wapnia z organizmu. Osłabione w ten sposób kości, mogą wiązać się z zahamowaniem wzrostu ciągle rozwijającego się dziecka.
Jak parzyć zieloną herbatę dla dziecka?
Jeśli już zdecydujemy się na podanie dziecku zielonej herbaty, powinniśmy stosować się do ściśle określonych zasad. Podstawową regułą jest niepodawanie dziecku herbaty z pierwszego parzenia. Za pierwszym zaparzeniem, liście zielonej herbaty wydzielają najwięcej teiny, a co więcej, mogą wydzielić pozostałości środków ochrony roślin. Dopiero drugie i trzecie parzenie działa odprężająco, a jednocześnie jest delikatniejsze. Taka herbata wciąż posiada wiele składników aktywnych biologicznie, czym nie różni się od herbaty z pierwszego parzenia. Podczas parzenia należy zadbać o uzyskanie temperatury opisanej na opakowaniu herbaty, a dla dziecka warto przygotować napar zaparzany dłużej niż 3 minuty.