Krótki poradnik, jak samodzielnie pomalować salon
Remont i wystrój wnętrz

Krótki poradnik, jak samodzielnie pomalować salon

 

Nie potrzebujesz drogiego wykonawcy, aby pomalować swój dom. W tym przewodniku znajdziesz instrukcję krok po kroku, dzięki której dowiesz się, jak samodzielnie pomalować salon.

Przygotowanie ściany

Przygotowanie ścian do malowania to coś więcej niż tylko ich czyszczenie - chodzi o stworzenie gładkiej i jednolitej powierzchni. Jeśli zrobisz to dobrze, malowanie będzie o wiele łatwiejsze, a efekt finalny dużo bardziej udany.

Jak to zrobić dobrze?

Sprawdź, czy na powierzchni ściany nie ma dziur lub pęknięć - jeśli są, to koniecznie musisz je naprawić. Nałóż szpachlę za pomocą szpachli, a następnie równomiernie rozprowadź po powierzchni i pozwól jej całkowicie wyschnąć. Na koniec przeszlifuj ją drobnoziarnistym papierem ściernym, aż do uzyskania jednolitej struktury.

Krótki poradnik, jak samodzielnie pomalować salon

Kup właściwą farbę

Istnieją dwa podstawowe rodzaje farb:

  • Farba lateksowa jest na bazie wody i łatwo się ją czyści przy użyciu wody z mydłem. Świetnie nadaje się do ścian wewnętrznych i sufitów, ale nie jest zalecana do łazienek i kuchni, ponieważ z czasem może ulec uszkodzeniu pod wpływem wilgoci.

  • Farba olejna jest bardziej trwała i stanowi lepszy wybór do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze, kuchnie, łazienki i elementy wykończeniowe. Wadą tej farby jest to, że może być nieco trudniejsza w użyciu, ponieważ jej schnięcie trwa dłużej i ma silniejszy zapach.

Dobrym rozwiązaniem podczas budowy lub remontu jest skorzystanie z próbek farb. W ten sposób łatwo sprawdzisz, czy dany odcień pasuje do Twoich oczekiwań.

Odpowiednie narzędzia do malowania

Oto kilka podstawowych rzeczy, które będą Ci niezbędne:

  • Dobry pędzel: Wybierz pędzel z włosia nylonowego lub poliestrowego o szerokości 1-2 cali. Są one łatwe do czyszczenia i dobrze trzymają kształt.

  • Wałek: Są one szczególnie przydatne podczas malowania dużych powierzchni, takich jak szafki lub drzwi, a także podczas stosowania błyszczących farb, które wymagają starannego nakładania.

  • Nóż malarski: Nóż malarski to niezastąpione narzędzie do nakładania farb strukturalnych, np. szpachlowania przy naprawach suchej zabudowy.

  • Pojemnik na farbę: Niektóre projekty wymagają użycia więcej niż jednego koloru farby, co oznacza, że możesz mieszać kilka partii farby naraz.

Malowanie

Mimo że na pozór wydaje się to proste, to jednak praca z pędzlem wymaga pewnej wprawy. Pracuj zawsze od sufitu w dół - w ten sposób ewentualne krople zostaną zakryte przez kolejne warstwy farby. Nie staraj się być zbyt perfekcyjny - mało prawdopodobne jest, aby ktokolwiek inny zauważył niedoskonałości.