Taśmy LED – czym są i jakiego montażu wymagają?
Remont i wystrój wnętrz

Taśmy LED – czym są i jakiego montażu wymagają?

Aktualnie, szukając pomysłu na oświetlenie dodatkowe w pomieszczeniu, większość z nas bierze pod uwagę wyłącznie taśmy LED. Niski procent osób jeszcze nie zdążył przekonać się do takiej formy dystrybuowania światła. Dana forma oświetlenia ma w sobie coś, co przyciąga wzrok oraz wpasowuje się w każdą aranżację wnętrza.

Czym są paski LED?

Wizualnie, raczej każdy jest w stanie stworzyć sobie przed oczami obraz takiej taśmy. Zbiór połączonych ze sobą szeregowo diod, umieszczonych na elastycznej płycie PCB. Artykuły te posiadają równe, ale zawsze zależne od rodzaju odstępy między diodami. Ich działanie opiera się na zjawisku elektroluminescencji. Przeciążenie elektronów próbujących przedostać się na drugą warstwę, wywołuje nadmiar energii oddawanej do otoczenia w postaci światła. Nie ma w tym zbytnio nic skomplikowanego, tudzież właśnie dlatego oświetlenie to jest traktowane jako nisko awaryjne.

Paski LED dzielimy przede wszystkim względem rozmiaru diody. Wyróżniamy odmiany SMD 3528, SMD 5050, SMD 2835, SMD 5630 czy RGB. Cyfry są oznaczeniem dotyczącym długości i szerokości diody w milimetrach, z uwzględnieniem przecinka. Oprócz tego, diody mogą emitować różne barwy światła. Głównie stosuje się światło białe, dzielące się na neutralne (NW), ciepłe (WW) oraz zimne (CW).

Taśmy LED – czym są i jakiego montażu wymagają?

Jak podłączać taśmę LED?

Mogłoby się wydawać, że podłączanie pasków led wcale nie jest trudne. W końcu, mają one wyłącznie dwa przewody, które należy podpiąć. Bez podstawowej wiedzy jednak, moglibyśmy jedynie spalić diody lub co gorsza, doprowadzić do zwarcia całej instalacji. Kluczem dla diod LED, umieszczonych na paskach jest odpowiednie napięcie. Jak wiemy, w gniazdku teoretycznie znajduje się 230 V. W praktyce ta wartość waha się od 220 do nawet 250 V. Niemniej jednak, każde z tych napięć jest za duże dla standardowej taśmy.

Pomiędzy źródłem zasilania, a samymi paskami należy umieścić zasilacze do taśm ledowych 12v lub 24v. Wybór napięcia na zasilaczu zależy przede wszystkim od typu taśmy, którą wybraliśmy. Takie urządzenie ma na celu konwersję napięcia panującego w naszym domu na to wymagane przez oświetlenie.

Dodatkowe informacje o taśmach LED

Przede wszystkim warto pamiętać o zasadach cięcia pasków. Taśmy są przeważnie sprzedawane w jednolitych wymiarach, co skłania kupujących do podcinania na indywidualny wymiar. Należy jednak uważać, by podcinać paski wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Takie momenty są dokładnie oznakowane na taśmie w sposób graficzny i trudno ich nie zauważyć. Czasem jednak zdarzy się zagalopować i uciąć pasek w nieodpowiednim miejscu. Wtedy istnieje spore prawdopodobieństwo, że oświetlenie po prostu nie zadziała.

Chcąc sprawić, by taśma LED świeciła w sposób inteligentny, warto dokupić moduł i zamontować go tuż przy zasilaczu. W ten sposób możliwe jest podłączenie oświetlenia do sieci WiFi i sterowanie nim z poziomu aplikacji w telefonie. Jest to bardzo przydatna opcja, pozwalająca na zgaszenie światła osobie zapominalskiej, gdy ta jest poza domem. Ponadto, istnieje szereg opcji umożliwiających samoczynne załączanie zasilania na oświetleniu oraz gaszenie.