Jak dobrać zasłony do naszego wnętrza?
Remont i wystrój wnętrz

Jak dobrać zasłony do naszego wnętrza?

Odpowiednie zaprojektowanie wyglądu naszego wnętrza to nie lada wyzwanie. Z pozoru błaha sprawa, sprawia nam więcej trudności, niż się spodziewaliśmy, a zestawione ze sobą cudne meble i wymarzone dodatki wcale nie tworzą oszałamiającej całości. Jednym z trudniejszych wyborów jest zadowalający wybór zasłon. Tekstylia, które będą zarówno fakturą, teksturą jak i wzorem dopełniać nasze wnętrze mogą zachwycać lub niepotrzebnie przytłaczać całość. Zmiana zasłon na inne może też zupełnie odmienić nasze pomieszczenie i nadać mu nowego charakteru.

Jakie działanie mają na nas poszczególne kolory?

Ogólnie rzecz ujmując kolory jasne optycznie powiększają, a ciemne pomniejszają pomieszczenie. Czym mniej naturalnego światła, które pada do pomieszczenia, tym jaśniejsze zasłony powinniśmy zastosować. Przy wyborze koloru z pewnością powinniśmy się kierować naszym gustem, pamiętajmy natomiast, że nasz ulubiony kolor niekoniecznie musi odnaleźć się dobrze jako barwa tkaniny na oknach – czerwone lub czarne zasłony mogą zachwycać oryginalnością, ale dobrze przemyśl, czy naprawdę chcesz codziennie patrzeć na takie zestawienie kolorystyczne. Odcienie ciepłe działają na nasze wnętrze optycznie je zmniejszając, zimne powiększając. Jeśli mamy małą sypialnię, warto o tym pamiętać.

Jak dobrać zasłony do naszego wnętrza?

Jak zestawiać ze sobą kolory?

Z pewnością zasłony nie powinny być w takim samym kolorze, jak ściany. Jeśli marzysz o wnętrzu monochromatycznym i chcesz, by zasłony były w możliwie najbardziej zbliżonym kolorze, przetestuj kolory z paletą RAL, zestawiając ze sobą te, które chciałbyś mieć na ścianie. Możesz wtedy odpowiednio dobrać taki sam kolor, tylko w wyraźnie ciemniejszym odcieniu. Wiele zależy też od charakteru pokoju, w którym zasłony umieścimy. Kontrasty i mocniejsze barwy mogą znaleźć sensowne zastosowanie w salonie osoby lubiącej pstrokate motywy. Natomiast w sypialni postaraj się wystrojem wnętrza stworzyć nastrój do relaksu i odpoczynku – tu pięknie sprawdzają jasne i ciepłe odcienie. Warto również pamiętać, by zasłony pasowały stylem do naszego pomieszczenia, mebli, lamp, podłogi, ale także dodatków.