Styl prowansalski w domowym wnętrzu. Jak go wprowadzić?
Remont i wystrój wnętrz

Styl prowansalski w domowym wnętrzu. Jak go wprowadzić?

Styl prowansalski wywodzi się z południowo-wschodniej Francji, a konkretnie z Prowansji, od której zaczerpnął swoją nazwę. Meble prowansalskie są najczęściej wykonane z naturalnego drewna oraz utrzymane w jasnej, pastelowej kolorystyce. Ich obecność nadaje domowym wnętrzom przytulnego, ciepłego charakteru oraz wprowadza do mieszkania nutkę sielskich, rustykalnych klimatów tak charakterystycznych dla francuskiej Prowansji.

Jakie meble wybrać do mieszkania urządzonego w prowansalskim stylu?

Styl prowansalski wywodzi się wprost z wiejskiego, tradycyjnego budownictwa charakterystycznego dla południowych rejonów Francji. Stawia na proste formy, funkcjonalny charakter mebli i dodatków oraz jasną, pastelową kolorystykę, która daje ukojenie dla zmysłów oraz pozwala efektywniej odpoczywać. Meble prowansalskie pięknie łączą się także z innymi stylami, w tym ze stylem nowoczesnym i można wykorzystać je także jako akcent w pomieszczeniu, przełamujący jego główną stylistykę. Charakterystycznym elementem stylu prowansalskiego są także kwiatowe dekoracje, które zdobią zarówno meble, jak i dodatki.

Meble, które znajdą się w naszym domu lub mieszkaniu muszą być nie tylko ładne, ale także wykonane z dobrej jakości materiałów. Wśród nich zdecydowany prym wiedzie naturalne drewno, które nie bez powodu jest materiałem dominującym w stylu prowansalskim. Meble prowansalskie są najczęściej utrzymane w białej kolorystyce, która nadaje im romantycznego charakteru oraz lekkości. Ich umieszczenie we wnętrzu pozwala optycznie je rozjaśnić oraz powiększyć, co szczególnie docenią posiadacze małych mieszkań. Meble prowansalskie są często celowo postarzane, aby nadać im efekt tak pożądany w stylu charakterystycznym dla francuskiej Prowansji.

Styl prowansalski w domowym wnętrzu. Jak go wprowadzić?

Jakie kolory i dodatki powinny znaleźć się w prowansalskim wnętrzu?

W stylu prowansalskim dominują jasne, stonowane i pastelowe kolory. Oprócz najpopularniejszej bieli, we wnętrzach urządzonych w tej stylistyce często spotykane są także jasne szarości, naturalne kolory drewna, beże, a także jasny fiolet, wprost kojarzący się z bezkresnymi polami lawendy, tak charakterystycznymi dla Prowansji. Mimo tego, że styl prowansalski w oryginale bezpośrednio nawiązuje do natury i wiejskich klimatów, współczesne wnętrza nie muszą mieć tylko i wyłącznie sielskiego charakteru. Styl prowansalski świetnie odnajduje się bowiem także w bardziej nowoczesnym otoczeniu, estetycznie łącząc się np. ze szklanymi stolikami, dużymi, wygodnymi fotelami w stylu skandynawskim oraz sofami utrzymanymi w stylistyce retro.

Urządzając mieszkanie w stylu prowansalskim, nie należy zapominać także o dodatkach, które w dużym stopniu determinują wystrój wnętrza. Meble prowansalskie możemy ozdobić lnianymi obrusami i bieżnikami z charakterystycznymi haftami, na komodzie ustawić dekoracyjne lampiony i drewniane, przecierane ramki na zdjęcia, a łóżko przykryć narzutą z kwiatowymi motywami. W prowansalskim salonie będzie pięknie prezentował się także przeszklony kredens z zastawą dla gości oraz dekoracjami utrzymanymi w prowansalskim stylu. Efektownym dopełnieniem wystroju prowansalskiego wnętrza będą także jasne zasłony w drobne kwiaty oraz biała firanka z lawendowym motywem.