Oświetlenie do salonu, sypialni, kuchni i łazienki. Porady architekta
Remont i wystrój wnętrz

Oświetlenie do salonu, sypialni, kuchni i łazienki. Porady architekta

Salon to miejsce, w którym odpoczywany, oglądamy TV, czytamy, a także pracujemy. Aby móc komfortowo wykonywać wszystkie te czynności niezbędne jest prawidłowo dopasowane oświetlenie. W każdym salonie powinny znaleźć się trzy jego rodzaje:

  •  oświetlenie ogólne
  •  oświetlenie punktowe
  •  oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie ogólne umieszcza się w suficie. Najczęściej stanowi je żyrandol, który jest także efektowną ozdobą wnętrza. Dobrym wyborem jest także umieszczenie w salonie symetrycznych źródeł światła, które pozwolą na równomierne doświetlenie wszystkich jego części.

Uzupełnieniem żyrandola jest oświetlenie punktowe, które idealnie sprawdza się do czytania oraz oglądania telewizji. Są nim lampy, które możemy ustawić na podłodze lub na stolikach. Istotne jest zwrócenie uwagi na kierunek padania ich światła.

Zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest natomiast stworzenie w pomieszczeniu nastroju oraz podkreślenie wybranych elementów jego wyposażenia. W tym celu najczęściej wykorzystywane są ozdobne kinkiety, które mocuje się w wybranych miejscach na ścianach.

W przypadku większych salonów, które pełnią także funkcję jadalni, niezbędne jest umieszczenie dodatkowej lampy nad stołem. Powinna się ona znaleźć na odpowiedniej wysokości, aby dobrze oświetlała blat, ale jednocześnie nie raziła w oczy siedzących przy stole osób. Efektownym rozwiązaniem jest umieszczenie nad stołem trzech jednakowych lamp.

Oświetlenie do sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym wypoczywamy oraz śpimy. Zadaniem jej oświetlenia jest więc stworzenie intymnego klimatu, który pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu oraz wypoczynku. Jako że w sypialni najczęściej spędzamy czas w pozycji leżącej, lampy powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby ich światło nie drażniło naszych oczu. Dobrym wyborem będą tu nowoczesne taśmy LED, które możemy umieścić w podwieszanym suficie lub wnękach sypialni. Nie należy także zapominać o oświetleniu górnym, który przyda się w trakcie sprzątania.

W sypialni bardzo często oddajemy się także lekturze. Do tej czynności niezbędne jest nieco mocniejsze światło, które pozwoli nam nie nadwyrężać wzroku. Jeśli lubimy czytać przed snem powinniśmy zainwestować w zakup dobrej jakości lampek nocnych, które mogą zostać ustawione na szafkach po obu stronach łóżka lub zamontować na stałe ozdobne kinkiety nad jego wezgłowiem. Ciekawą alternatywą będą także małe lampy sufitowe, które można umieścić po obu stronach kącika wypoczynkowego.

Oświetlenie do salonu, sypialni, kuchni i łazienki. Porady architekta

Oświetlenie do kuchni

Prawidłowo dobrane oświetlenie ma szczególne znaczenie również w kuchni. Jego zadaniem jest dobre oświetlenie blatu roboczego, przy którym przygotowujemy potrawy. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie pod górnymi szafkami kuchennymi punktów LED, halogenów lub świetlówek.

Właściciele kuchni, w których znajdują się wyłącznie szafki dolne mogą z kolei zastąpić je umieszczonymi w suficie spotami lub małymi reflektorami, które pozwalają na regulowanie kąta padania światła. Do kuchni warto wybrać jasne światło o naturalnej barwie, które zapewni doskonałą widoczność oraz nie spowoduje zmęczenia wzroku.

Osoby, w których kuchni znajduje się tzw. wyspa, nie powinny zapominać o umieszczeniu nad nią osobnego źródła światła. W tym celu doskonale sprawdzi się lampa sufitowa, zarówno pojedyncza, jak i podwójna lub potrójna. Jej zainstalowanie pozwoli doświetlić dodatkową powierzchnię roboczą, a także wyodrębnić poszczególne strefy pomieszczenia.

Oświetlenie do łazienki

Łazienka to w większości przypadków ciemne pomieszczenie, pozbawione okna. Niezwykle istotne jest więc oświetlenie. W łazience warto postawić na oświetlenie punktowe pod postacią spotów, halogenów lub małych reflektorach, które powinny być zainstalowane w równych odstępach na suficie.

W większych pokojach kąpielowych warto zainstalować także centralną lampę dekoracyjną. Umieszczona pośrodku sufitu pozwoli nie tylko dokładnie oświetlić całe pomieszczenie, ale nadać mu także wyjątkowego charakteru.

Samo górne oświetlenie nie jest jednak wystarczające do wykonywania takich czynności, jak golenie czy wykonywanie makijażu. W tym celu powinniśmy postawić na mocne światło, które pozwoli dobrze oświetlić twarz. Dobrym wyborem są kinkiety umieszczone po obu stronach lustra wyposażone w mleczne klosze, których światło nie będzie raziło nas w oczy.

Jeśli z kolei zależy nam na stworzeniu nastrojowej atmosfery warto zainwestować w zakup taśm LED, które umieszczone np. pod obudową wanny lub we wnękach podwieszanego sufitu pozwolą uzyskać nastrojowy półmrok sprzyjający relaksującej kąpieli.