Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki – na jakie postawić?
Nieruchomości

Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki – na jakie postawić?

Decyzja o kupnie mieszkania jest często jedną z najważniejszych podejmowanych przez niejednego człowieka. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy zakup będzie dotyczył nowego mieszkania, czy tego z drugiej ręki. Jak zwykle każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Przed podjęciem tej ogromnie ważnej decyzji warto poznać wszystkie za i przeciw, dotyczących zarówno mieszkań, pochodzących z rynku pierwotnego jak i wtórnego.

Ogólne zestawienie

Mieszkanie pochodzące prosto od dewelopera powoduje, że każdy klient staje się pierwszym mieszkańcem danej nieruchomości. Co więcej, takie mieszkanie daje szansę do rozwoju własnej inwencji podczas urządzania i projektowania. Koszty utrzymania nowego mieszkania są zwykle niewielkie. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego ma przewagę w dostępności, gdyż zwykle można je kupić „od ręki”. Takie nieruchomości zwykle cechuje dojrzalsza infrastruktura oraz przewaga finansowa, gdyż takie mieszkanie kosztują dużo mniej w porównaniu do nowych mieszkań.

Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki – na jakie postawić?

Zalety nowych mieszkań

Mieszkanie z rynku wtórnego daje większą swobodę podczas aranżacji wnętrz, właściciel decyduje jak urządzone będzie mieszkanie. Nowe mieszkania zwykle ulokowane są w nowoczesnych sąsiedztwach, które utrzymane są w większej estetyce. Ich kolejną zaletą jest to, że koszt utrzymania takiego mieszkania jest zwykle niski. Ponadto, cechuje ich lepsza infrastruktura osiedla, są wyposażone w windy, garaże podziemne, komórki lokatorskie czy nawet zielone tarasy na dachach.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Plusem mieszkań z „drugiej ręki” jest to, że są już one gotowe, dzięki czemu nowy właściciel nie musi marnować czasu na jego urządzanie. Takie mieszkania cechuje unikalna lokalizacja, pośród której już nic nowego nie powstanie. Bardzo ważnym pozytywnym aspektem jest to, że są one zwykle dużo tańsze, nawet o 5 czy 10%. Mieszkania z rynku wtórnego wyposażone są w rozbudowaną infrastrukturę, wokół której ulokowane zostały szkoły, przedszkola czy wiele miejsc zielonych.