Rodzaje gruntu do ścian
Remont i wystrój wnętrz

Rodzaje gruntu do ścian

Malowanie, tapetowanie, odświeżanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Służy do tego specjalny grunt, koniecznie dobrej jakości. Przed sfinalizowaniem zakupu na pewno trzeba dokładniej przyjrzeć się opiniom o produkcie i dobrać odpowiednie farby. Wszystkie parametry produktu są niezwykle ważne, dlatego żaden nie powinien zostać pominięty.

Gruntowanie ścian

W przypadku gruntów do ścian nie istnieją uniwersalne rozwiązania, dlatego decyzję powinny uzasadniać najważniejsze cechy preparatu. Pierwszym czynnikiem są cząsteczki wiążące i ich liczba, najbardziej odpowiednie stężenie to od 10 do 12%. Produkt mający mniejsze wartości w tym zakresie prawdopodobnie nie spełnią swoich funkcji. Następnym kryterium jest podłoże, grunt trzeba wybrać również pod tym względem. Trzecią zależnością jest oczywiście wydajność konkretnego rodzaju gruntu, jednym z najlepszych wyników jest mniej więcej 10 metrów kwadratowych na 1 litr. Ten parametr rozpatruje się też w odniesieniu do rodzaju powierzchni i jej chropowatości.

Rodzaje gruntu do ścian

Ogólny podział gruntów do ścian

Wyróżnia się kilka rodzajów gruntów do ścian, każdy z nich ma inne zastosowanie. Głównym kryterium jest oczywiście rodzaj podłoża. Pod tynk najlepiej zastosować grunt głęboko penetrujący, czyli wnikający we wszystkie struktury ściany. Zapewnia przy tym idealne porowatość i chłonność podłoża. Grunt pod farbę to specjalny środek, który ma zastosowanie w przypadkach ścian mocno wyeksploatowanych. Ważną zasadą jest ta mówiąca, że pomiędzy malowaniem a gruntowaniem powinno upłynąć co najmniej 24 godziny. W przeciwnym wypadku farba gruntująca może nie zabezpieczyć ściany. Kolejnym rodzajem jest grunt na elewację, który musi wykazywać się wysokim poziomem odporności na działanie warunków atmosferycznych. Ponownie najlepszą opcją jest grunt głęboko wnikający. Do betonu natomiast sprawdzi się grunt szczepny, mający konsystencję podobną do gęstej farby. Dzięki swoim właściwościom będzie dobrze przylegał do ściany, a gładź osiągnie wysoki poziom przyczepności do farby.