Parki handlowe są sektorem lokali komercyjnych, które od wielu lat z sukcesem rozwijają się na terenie Polski. Ekspansja terenu stopniowo obejmuje również średnie miasta wraz z przedmieściami, stwarzając doskonałe warunki inwestorom. Czy warto lokować swój kapitał w centra handlowe?
Rozkwit handlu w Polsce
Jakkolwiek nie zabrzmi powyższe hasło, statystyki wyraźnie wskazują na to, że Polacy coraz więcej pieniędzy wydają na odzież, obuwie, tekstylia, artykuły gospodarcze i spożywcze. Świadczy o tym chociażby nasycenie powierzchni handlowych w kraju, które pod koniec 2019 roku osiągnęło liczbę 13,6 milionów metrów kwadratowych. Oznacza to, że średnio na jeden tysiąc mieszkańców przypada około 353 metry kwadratowe lokali komercyjnych.
Kierunek dynamicznego rozwoju sektora lokali komercyjnych przykuwa uwagę coraz większej liczby inwestorów. Obiekty powstają również na obrzeżach oraz w centrum miast, których populacja nie przekracza 100 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, dużą popularnością cieszą się nie tylko galerie i centra handlowe. Rodacy zainteresowali się parkami handlowymi, które tworzy kompleks wielkopowierzchniowych obiektów ze wspólnym parkingiem.
Dobry cel na inwestycję
Według obliczeń udział parków handlowych w rynku komercyjnym wzrósł o 4%, osiągając w ostatniej dekadzie poziom 13,5%. Całkowita powierzchnia retail parków (jak określa się parki handlowe) stanowi około 1,8 miliona metrów kwadratowych. Pozostały procent stanowią centra handlowe, które notują rekordową popularność w sektorze handlowym. Biorąc pod uwagę obiecujące prognozy i dynamiczny rozwój lokali komercyjnych, inwestycje w nieruchomości usługowe wydają się być dobrym i dochodowym kierunkiem.
Parki handlowe trafnym wyborem
Wzrost udziału parków handlowych w powierzchni handlowej w kraju nie jest dziełem przypadku. Poziom nasycenia galeriami handlowymi osiągnął górną granicę. Obecnie każde większe miasto ma przynajmniej jeden taki obiekt w ścisłym centrum. Format jakim jest park handlowy bardzo dobrze sprawdza się na przedmieściach mniejszych miast, oferując łatwy dostęp do pełnego asortymentu.
W Polsce od kilku lat zauważa się trend zamieszkiwania nowoczesnych osiedli na przedmieściach miasta. Punkty te w szczególności upodobały sobie młodsze pokolenia karierowiczów, którzy wolą osiedlać się z dala od zgiełku miasta. To dzięki nim wzrasta rentowność parków handlowych, stając się doskonałym celem dla inwestorów.
Co przemawia za tym, że retail park będzie opłacalną inwestycją? W 2019 roku na terenie kraju prowadzono budowy 59 obiektów handlowych, z czego ponad połowę stanowiły parki (mowa tu o budowie nowych lub rozbudowie już istniejących). Rok 2019 zamknięto zatem powierzchnią większą o 130 tysiące metrów kwadratowych dla obiektów w tym formacie. Liczby mówią same za siebie - inwestycja w parki handlowe to jedna z najlepszych obecnie decyzji w sektorze nieruchomości komercyjnych.
Partnerem materiału jest firma LOCO Commercial - nieruchomości komercyjne na sprzedaż Warszawa.