Idealna kuchnia na wymiar
Remont i wystrój wnętrz

Idealna kuchnia na wymiar

Planowanie remontu kuchni lub urządzanie jej od zera może sprawić wiele kłopotów. Pojawiają się dziesiątki dylematów, w których nie łatwo znaleźć złoty środek. Największą przeszkodę niemal zawsze stanowi aranżacja pod kątem technicznym. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem remontu kuchni?

Pomiar kuchni

Przestrzeń kuchenną należy zorganizować tak, aby jej podzielność na strefy usprawniała codzienną komunikację osób w niej przebywających. Zaletą kuchni na wymiar jest fakt, że można samodzielnie regulować głębokość, wysokość i długość szafek, gospodarując przestrzeń do ostatniego centymetra. Przy robieniu pomiarów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Długość ścian
  • Szerokość oraz wysokość drzwi i okien
  • Odległość okien od podłogi (wysokość)
  • Odległość przyłącza wody, gazu, grzejników i rur

Na tej podstawie można samodzielnie wykonać wstępny szkic kuchni, dokonując pomiaru dodatkowych przestrzeni. Prosty plan kuchni można stworzyć ręcznie lub skorzystać z darmowych kreatorów aranżacji dostępnych w sieci.

Wysokość blatu roboczego

Prawidłowo umieszczony blat sprawia, że codzienna praca w kuchni jest komfortowa, a kręgosłup nie męczy się. Standardowa wysokość blatu wynosi 86 cm, lecz można ją nieco zmodyfikować. Nóżki, na których stoją szafki pod blatem, mają zazwyczaj możliwość kilkucentymetrowej regulacji. Pozwala to na dopasowanie idealnej wysokości blatu do wzrostu domowników.

Lodówka

Lodówka w zabudowie czy wolnostojąca – przed takim dylematem stają osoby planujące swoją wymarzoną kuchnię. Zamawiając kuchnię na wymiar warto uwzględnić, że lodówka w zabudowie wpasuje się w minimalistyczny charakter aranżacji. Niestety lodówki kupowane pod zabudowę mają zazwyczaj nieco mniejszą pojemność. Do zakupu dojdą również dodatkowe koszty wykonania specjalnej szafki.

Wybór lodówek wolnostojących jest naprawdę spory. Dzięki temu nie ma potrzeby ograniczać się z wysokością czy szerokością lodówki, a jedynie przypasować jej wymiary do reszty aranżacji.

Zlew przy oknie?

Umiejscowienie zlewu w okolicy okna ma kilka zalet. Światło dzienne umożliwia dokładne mycie naczyń, bliskość okna gwarantuje dobrą wentylację mokrej strefy, a wszystko to z widokiem na to, co dzieje się na zewnątrz. Przed montażem zlewu przy oknie należy sprawdzić, czy jego skrzydła będą swobodnie się otwierać. W przeciwnym razie trudności można napotkać już przy próbie umycia okna. Kolejną przeszkodą może być bateria, uniemożliwiając szerokie otwarcie okna.

Idealna kuchnia na wymiar

Wybór okapu

Okap jest jednym z istotnych sprzętów AGD. Pochłania zapachy i sprawia, że dym czy tłuszcz nie rozchodzą się po całym domu. Przy zakupie okapu należy zwrócić uwagę na jego wydajność oraz poziom hałasu. Dobrej jakości okap nie powinien przekraczać poziomu 50 db podczas pracy na najwyższych obrotach. Warto zwrócić też uwagę na oświetlenie (żarówki zwykłe, energooszczędne czy LED-y) oraz na rodzaj filtra, który zastosowano w okapie (tłuszczowy, węglowy, metalowy lub flizelinowy).

Artykuł powstał we współpracy ze studiem mebli kuchennych Atrii - meble kuchenne na wymiar Warszawa.