5 kroków do perfekcyjnego pomalowania ścian
Remont i wystrój wnętrz

5 kroków do perfekcyjnego pomalowania ścian

Dobre malowanie wymaga dobrego przygotowania. Zanim zabierzesz pędzelek lub wałek malarski do ręki, sprawdź nasze porady, jak perfekcyjnie pomalować ściany. Oto 5 kroków, które musisz wykonać.

Krok pierwszy: wyczyść ściany

Przed malowaniem upewnij się, że ściany są całkowicie suche i czyste. W razie potrzeby możesz użyć myjki ciśnieniowej, aby usunąć nadmiar wilgoci. Farba będzie się lepiej trzymać, jeśli na powierzchni nie będzie brudu ani kurzu. Jeśli na ścianie znajduje się pleśń lub grzyb, przed rozpoczęciem malowania należy je dokładnie oczyścić odpowiednim środkiem dezynfekującym (przestrzegając wszystkich wytycznych producenta). Znacząco wpłynie to na jakość wykonanej pracy.

Krok drugi: przeszlifuj powierzchnię

Jeśli na ścianie znajdują się jakiekolwiek miejsca z uszkodzoną farbą lub nierówną powierzchnią, dla uzyskania najlepszych rezultatów należy je dobrze przeszlifować papierem ściernym W przypadku pozostałych miejsc, które uległy uszkodzeniu, należy je przeszlifować papierem o ziarnistości 100.

5 kroków do perfekcyjnego pomalowania ścian 

Krok trzeci: podkład

W razie potrzeby zastosuj podkład. Podkładu należy używać, gdy ciemne kolory są nakładane na jaśniejsze (lub gdy malujesz błyszczącą powierzchnię). Pomaga również uszczelnić problematyczne miejsca, takie jak plamy wody, uszkodzenia spowodowane dymem lub załatane dziury, aby nie prześwitywały przez nową farbę.

Krok czwarty: farba do malowania

Oblicz, ile farby będziesz potrzebować, zanim zaczniesz, mierząc każdą ścianę w metrach kwadratowych - szerokość razy wysokość. Następnie dodaj 10 procent na okna i drzwi. Dobrze zastanów się również nad kolorem - powinien być dobrany do stylu mieszkania oraz charakteru danego pomieszczania. Przykładowo, jeśli malujesz pokój dziecka wybierz jasne kolory, zamiast ciemnych odcieni.

W doborze odpowiedniego koloru pomogą Ci również testery oferowane przez producentów farb. Dzięki nim możesz sprawdzić, jak dana mieszanka będzie wyglądała na ścianie - w zestawieniu z podłogą i meblami.

Krok piąty: czas na malowanie

Po wymieszaniu farby rozprowadź ją na powierzchni, używając do tego celu przedłużacza do wysokich ścian i sufitów (nie chcesz przecież utknąć na drabinie). Pokonaj ten sam obszar kilkakrotnie, wykonując równomierne pociągnięcia tam i z powrotem tą samą ścieżką, aż do równomiernego pokrycia. Malowanie zacznij od góry ściany i kieruj się w dół, aby przypadkowo nie kapać farbą na miejsca, które już ukończyłeś. Pamiętaj, aby wcierać farbę w rogach i natychmiast usuń wszelkie krople wilgotną szmatką.