Tapeta czy farba na ścianę do salonu?
Projektant wnętrz vs Architekt

Tapeta czy farba na ścianę do salonu?

Nie ma ostatecznej odpowiedzi, czy lepiej sprawdzi się tapeta, czy farba na ścianę do salonu. To ostatecznie zależy od osobistych preferencji. Niektórzy ludzie wolą wygląd tapety, ze względu na inspiracje stylem Vintage. Inni jednak twierdzą, że tapety powinny odejść w zapomnienie. Farby do ścian stają się coraz popularniejsze. Mogą być stosowane do tworzenia punktu centralnego lub po prostu dodać akcent do pokoju. W sklepach są dostępne w praktycznie każdym kolorze. Dodatkowo wiele firm wypuszcza farby, które się nie brudzą lub takie, na których dziecko może pisać, np. kredą. Decyzja czy lepiej sprawdzi się w twoim salonie farba ścienna, czy tapet zależy jednak wyłącznie od twoich preferencji.

Tapeta jako dodatkowy element wymalowanej ściany.

Tapeta może być dodatkowym elementem dekoracyjnym na pomalowanej ścianie. Może dodać teksturę, wzór i kolor. Tapeta może być również użyta do zakrycia niedoskonałości, pojedynczych wgłębień czy dziur w ścianie, które wyglądają nieestetycznie. Tapeta często wykorzystywana jest do zrobienia poziomego paska oddzielającego dwa kolory, kiedy wizja artystyczna obejmuje pomalowanie salonu w różnych kolorach. Może być także dekoracją w przypadku, np. pomieszczeń pomalowano na biało lub czarno. Pasek z tapety doda kolorystyczny akcent i wzbogaci połączenie. W ten sposób połączysz tapetę i farbę w jednym pomieszczeniu.

Tapeta czy farba na ścianę do salonu?

Tapeta i farba do ścian w salonie-plusy i minusy

Jeśli rozważasz tapetę lub farbę na ściany w salonie, jest kilka rzeczy do rozważenia przed ostatecznym wyborem. Tapetowanie bez wątpienia może być trudniejsze niż pomalowanie pokoju. Trzeba ja odpowiednio przyciąć i przykleić, co z pewnością jest bardzo czasochłonne. Co więcej, jeżeli będziemy chcieli, np. zrobić dziury na obrazy lub kwiaty na ścianie to musimy to dokładnie przemyśleć, ponieważ dziur z tapety nie będzie można już usunąć. Malowanie pokoju farbą jest dużo szybsze. Ściany powinny być równe i estetyczne, żeby farba, która jest na nich położona, wyglądała dobrze. W innym przypadku pokój będzie wyglądał na niechlujny i zaniedbany. Plusem jednak jest to, że wszelkie dziury wykonane, np. do zawieszenia półek, można zagipsować, szybko zamalować, a ściana będzie wyglądała jak nowa.