Jak wybrać stelaż pod materac?
Wskazówki

Jak wybrać stelaż pod materac?

Stelaż jest tym elementem łóżka, który ma naprawdę duży wpływ na to, czy rzeczywiście się wyśpimy. Jest czynnikiem wpływającym nie tylko na stan materaca, ale także może być komfortowym dodatkiem całej konstrukcji.

 Jak wybrać stelaż pod materac? 

Jakie materiały są najczęściej stosowane?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie modele dostępne w sklepach, możemy je podzielić na dwie główne grupy:

  • stelaże drewniane: najczęściej produkowane są z drewna sosnowego albo bukowego,
  • stelaże pokryte dodatkową folią ochronną: cała konstrukcja jest drewniana, ale dla skutecznej ochrony przed wilgocią lub uszkodzeniem, zabezpieczone są jeszcze folią ochronną.

 Jak wybrać stelaż pod materac? 

Jakie są rodzaje stelaży?

Wyróżniamy kilka rodzajów stelaży łóżkowych. Dzięki temu z pewnością każdy znajdzie idealny model dla siebie. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć:

  • klasyczny typu ruszt: ostatnio można je spotkać coraz rzadziej. Wszystkie listewki są tutaj montowane na sztywno do drewnianej obudowy. Dlatego konstrukcja przypomina ruszt. Ich najważniejszą zaletą jest atrakcyjna cena. Jednak powszechnym problemem jest to, że listewki znajdują się zbyt daleko od siebie. Dlatego nie wybierajmy ich pod materac lateksowy, termoelastyczny lub piankowy. Poza tym nie są wystarczająco elastyczne. Pozostają nieruchome. Dlatego materac jest odpowiedzialny za przejęcie całego ciężaru i w związku z tym trzeba go częściej wymieniać.
  • klasyczny rolowany na taśmie: zbudowany jest z listewek umocowanych na taśmie. Jest to sztywny stelaż, dlatego listwy nie będą się uginać pod naszym ciężarem. Znajdują się w przystępnej cenie. Transport nie powoduje większych problemów. Ich najważniejszą jest to, że można go zwinąć. Dzięki temu możemy go łatwo przenieść.
  • stelaż z nogami: jest rozwiązaniem pośrednim między stelażem a małym łóżkiem. Do sztywnej konstrukcji należy zamontować nóżki. W ten sposób otrzymujemy zgrabną i niewielką konstrukcję. Wspaniale sprawdzi się w malutkiej sypialni. Jest tańszą alternatywą tradycyjnego łóżka.
  • stelaż elastyczny typu flex: cieszy się największą popularnością. Stanowią ulepszoną wersję klasycznego stelaża. Składa się z ramy i listewek. Jednak możemy tutaj zauważyć zasadniczą różnicę. Do zamontowania listewek do obudowy wykorzystano specjalne kieszonki (najczęściej plastikowe). Dzięki temu pod wpływem nacisku subtelnie się uginają. Są wytrzymałe, ponieważ drewno klejone jest warstwowo. Zwykle w środkowej wersji umieszcza się również regulację twardości. Można ją łatwo dostosować do osobistych preferencji. Ma jedną wielką zaletę. To nie materac, ale właśnie stelaż przejmuje ciężar ciała. Dzięki temu materac będzie nam dłużej służył. W tej grupie znajduje się najwięcej stelaży. Zwykle różnią się liczbą listewek. Pamiętajmy, że im jest ich więcej, tym bardziej wytrzymała staje się konstrukcja.
  • stelaż regulowany ręcznie: stanowi ulepszoną wersję tradycyjnych stelaży elastycznych. Mogą mieć regulowany zagłówek i podnóżek.
  • stelaż regulowany elektrycznie: jest luksusowy i wygodny.
  • stelaż na pilota: najbardziej zaawansowany technologicznie, nie musimy wychodzić z łóżka, aby zmienić pozycję.
  • stelaż podnoszony do łóżka z pojemnikiem na pościel: jest dość specyficzny, bardzo praktyczny i wygodny.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Wysypiamsie.pl - wyjątkowy stelaż pod materac.