Nieruchomość, a brak księgi wieczystej
Nieruchomości

Nieruchomość, a brak księgi wieczystej

Większość nieruchomości znajdujących się w Polsce ma założone księgi wieczyste. Niestety, chcąc nabyć mieszkanie, dom lub działkę może przydarzyć się tak, że dana nieruchomość nie będzie miała założonej takowej księgi. Co robić w takiej sytuacji?

Co robić, gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej?

Mając w zamiarze kupno mieszkania lub działki, warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który zweryfikuje stan prawny. To on będzie odpowiedzialny za to, aby mieszkanie które będziesz kupować, pochodziło od prawowitego właściciela. Zatrudnienie agenta nieruchomości jest oczywiście usługą płatną. Nie mniej jednak, lepiej zapłacić za usługę i mieć pewność, że wszystko zgodne jest z dokumentacją. Jeśli kupilibyśmy nieruchomość bez założonej księgi wieczystej od osoby, która okaże się nie być jedynym właścicielem, to możemy na tym stracić dużo więcej. 

Nieruchomość, a brak księgi wieczystej

Które nieruchomości nie mają założonej księgi wieczystej?

Stare opuszczone domy lub działki często nie mają założonej księgi wieczystej. Spowodowane jest to tym, że od wielu lat nikt nie zajmował się daną nieruchomością i tym samym nie była ona w obrocie. Może to być dom, który nie jest zamieszkany od lat, a spadkobiercy chcą go sprzedać. Wtedy, podczas podpisywania aktu notarialnego, notariusz występuje do sądu z wnioskiem o założenie księgi wieczystej. Aby takie działanie mogło zostać przeprowadzone, notariusz musi mieć przedstawiony komplet dokumentów potwierdzających własność spadkobierców. 

Obowiązku posiadania księgi wieczystej nie mają nieruchomości ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego. Z tego względu mieszkania te mogą być sprzedawane bez konieczności zakładania księgi wieczystej. Spółdzielnia wystawia zaświadczenie mówiące o aktualnym stanie prawnym, a na jego podstawie notariusz dokonuje czynności notarialnej. 

Działki wchodzące w skład inwestycji deweloperskiej mają jedną lub kilka ksiąg wieczystych. Po zakończeniu budowy i oddaniu mieszkań do użytku zakłada się księgę wieczystą. Zazwyczaj jej założenia dokonuje się podczas zawierania ostatecznej umowy sprzedaży.