Dom parterowy czy piętrowy? Które rozwiązanie wybrać?
Nieruchomości

Dom parterowy czy piętrowy? Które rozwiązanie wybrać?

Osoby marzące o własnym domu muszą podjąć istotną decyzję odnośnie wyboru najbardziej odpowiedniego dla nich projektu. Podstawową kwestią jest ustalenie, czy dom ma być parterowy, czy piętrowy. Każde z tych rozwiązań posiada zalety i wady, które warto poznać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Parterowy czy piętrowy? Podstawowe różnice

Każdy dom powinien być właściwie dostosowany do potrzeb oraz wymagań swoich mieszkańców. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się dziś domy piętrowe, które najczęściej posiadają parter oraz jedno piętro. Wiele osób decyduje się na wybudowanie domu z poddaszem oraz piwnicą. Taki dom ma zwykle większą powierzchnię użytkową, ale jest także zwykle droższy w realizacji od domu jednokondygnacyjnego. Domy parterowe według informatorów budowlanych są z kolei doskonałym wyborem dla ludzi ceniących sobie wygodę, przytulną atmosferę oraz mieszkańców z ograniczoną sprawnością ruchową.

Komfortowy dom dla wielopokoleniowych rodzin. Zalety domów parterowych

Domy parterowe posiadają wszystkie pomieszczenia usytuowane na jednym poziomie. Brak schodów doskonale sprawdza się w przypadku rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów, którzy mają problemy z poruszaniem się. To także doskonały wybór dla osób niepełnosprawnych, który pozwoli im poruszać się po wszystkich pomieszczeniach domu bez konieczności pomocy innych domowników.

Informator budowlany zwraca uwagę na to, że domy parterowe można znacznie łatwiej połączyć z dostępnym na zewnątrz ogrodem oraz łatwiej kształtować całą dostępną przestrzeń wewnętrzną. Dom parterowy może zostać podzielony na trzy odrębne strefy – część dzienną, nocną oraz gospodarczą. Dostęp do każdej z nich jest szybki i wygodny, co docenią osoby przyzwyczajone do mieszkania w bloku. Domy o jednej kondygnacji można także łatwo rozbudować i powiększyć w kolejnych latach poprzez dodanie do nich kolejnych skrzydeł.

Dom parterowy czy piętrowy? Które rozwiązanie wybrać?

Najważniejsze zalety tradycyjnych domów piętrowych

Domy piętrowe są doskonałym wyborem dla posiadaczy mniejszych działek budowlanych. Powierzchnia zabudowy jest bowiem mniejsza niż w przypadku domu parterowego, dzięki czemu na działce pozostaje więcej miejsca na ogród. Dom piętrowy pozwala także na lepsze wyodrębnienie poszczególnych stref – na dole zlokalizowana jest zwykle strefa dzienna, a na górze część sypialna.

Posiadacze domów piętrowych nie muszą się martwić o dobre doświetlenie poszczególnych pomieszczeń, gdyż w takim przypadku można optymalnie wykorzystać orientację działki. Domy piętrowe wymagają jednak umieszczenia w swoim wnętrzu co najmniej dwóch toalet, co podwyższa koszt ich wykończenia. Niezbędne jest także wykonanie schodów oraz dostosowania wysokości ich stopni do wymagań poszczególnych mieszkańców.

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie lepiej się sprawdza. Wszystko zależy bowiem od naszej wizji domu, stanu zdrowia oraz posiadanego budżetu. Warto jednak uwzględnić wszystkie aspekty, zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu. W jego wyborze oraz określeniu swoich oczekiwań pomoże informator budowlany, na którego łamach znaleźć można wiele przydatnych porad dotyczących budowy domu.