Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając projekty domów?
Nieruchomości

Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając projekty domów?

Bez względu na to, czy budujesz dom, czy kupujesz go od dewelopera, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na projekt. Zobacz, czym warto się kierować. Przede wszystkim pamiętaj, że idealny projekt nie istnieje. Zawsze coś może Ci nie odpowiadać. Możesz jednak poszukać takiego, który będzie w dużym stopniu odpowiadać Twoim potrzebom i upodobaniom.

Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając projekty domów?

Metraż

Najpierw musisz  dokładnie się zastanowić, jak duży chcesz mieć dom. Weź pod uwagę aktualne i przyszłe potrzeby Twojej rodziny. Liczą się tutaj nie tylko upodobania Twoje i innych domowników, ale też budżet, którym dysponujesz. Pamiętaj, że im większy dom, tym więcej musisz zapłacić. Powinieneś też wziąć pod uwagę koszty, jakie dom będzie generował w przyszłości. Wybierając dużą nieruchomość, musisz uwzględnić wyższe rachunki za ogrzewanie i dom. Dlatego zastanów się, jak wygląda Twoja sytuacja finansowa. 

Czasami w projekcie metraż nie obejmuje pomieszczeń gospodarczych, schodów, pralni itp. Pozornie mała nieruchomość tak naprawdę może mieć o wiele większy metraż. Musisz więc o to zapytać architekta lub dewelopera. Wtedy nic Cię nie zaskoczy.

Coraz więcej osób odchodzi od olbrzymich, piętrowych domów. Dużą popularnością cieszą się natomiast relatywnie małe posiadłości. Ładne nowe domy niepołomicesą wygodne, energooszczędne i funkcjonalne. 

Liczba kondygnacji

Kolejną ważną kwestią jest liczba kondygnacji. Zastanów się, czy chcesz mieć dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Dom parterowy może być idealną opcją dla rodzin z dziećmi, seniorów lub osób niepełnosprawnych. Nie ma w nim schodów. Dlatego w domu parterowym można swobodnie się poruszać. Nikt nie czuje się odosobniony. Jest wygodny i funkcjonalny. Można go jednak tylko na większej działce.

Warto też zwrócić uwagę na dom z poddaszem użytkowym. Sprawdzi się idealnie na mniejszej działce. Można łatwo oddzielić strefę dzienną od nocnej. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, z takiego domu ucieka mniej ciepła. Dlatego łatwiej można go ogrzać. Często można go wybudować taniej niż dom parterowy.

Położenie domu względem stron świata

Wybierając projekt, zwróć uwagę na to, jak sam dom i poszczególne pomieszczenia są usytuowane względem stron świata. Ma to duży wpływ na wykorzystanie energii słonecznej. Najlepiej, by pomieszczenia były usytuowane następująco:

  • salon i jadalnia: południe/południowy zachód,
  • sypialnia: północny zachód,
  • gabinet: wschód/północny wschód,
  • kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, wejście do domu, kotłownia, spiżarnia i pralnia: północ.

Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając projekty domów?

Garaż w bryle domu czy wolnostojący?

Jeśli garaż znajduje się w bryle domu, masz do dyspozycji dodatkowe pomieszczenie nad nim. Pozwala zaoszczędzić trochę miejsca na działce. Jest wygodniejszy. Gdy pada deszcz, można bezpośrednio wejść do domu. Niestety takie rozwiązanie może być czasami droższe. Spaliny mogą przenikać do pomieszczeń. Włamywacze często dostają się przez garaż. Takie rozwiązanie generuje wyższe koszty za ogrzewanie. Nie zawsze dom z garażem wygląda estetycznie.

Decydując się na garaż wolnostojący, masz większe pole wyboru, jeśli chodzi o lokalizację. Spaliny nie przenikają do domu. Można go postawić później i wybrać tańsze materiały. Niestety zabiera więcej miejsca.