Dlaczego warto zadbać o izolację poziomą fundamentów?
Nieruchomości

Dlaczego warto zadbać o izolację poziomą fundamentów?

Fundamenty są podstawą każdego domu. To właśnie od nich zależy, czy budynek będzie stabilny i wytrzymały. Z drugiej strony jest to część najbardziej narażona na obciążenia. Dlatego koniecznie pamiętajmy, aby zrobić je prawidłowo i idealnie zabezpieczyć.

Dlaczego warto zadbać o izolację poziomą fundamentów?

Jakie czynniki mogą uszkodzić fundamenty?

Wiele czynników może naruszyć fundamenty. Do podstawowych zagrożeń możemy zaliczyć wody gruntowe i opadowe. Korzenie drzew i krzewów oraz gryzonie również mogą uszkodzić fundamenty. Wilgoć kapilarna jest poważnym zagrożeniem. Po pewnym czasie negatywne skutki możemy zauważyć na ścianach. Przede wszystkim tych, które nie są właściwie zabezpieczone. Warto więc zadbać o izolację poziomą płyt fundamentowych. Skutecznie chroni przed wilgocią kapilarną. Ponadto zabezpiecza strukturę izolacji termicznej w całym budynku.

Dzięki odpowiednio wykonanej izolacji poziomej, podczas osiadania budynku nie będą pękać ściany. Stanowi też elastyczną warstwę, która rozdziela ławy od ścian fundamentowych.Zabezpiecza przed wilgocią nie tylko ławy, ale też ściany fundamentowe.

Czym jest izolacja pozioma fundamentów?

To hydroizolacyjna powłoka, którą fachowiec precyzyjnie umieszcza pomiędzy ławą a ścianą fundamentową. Czasami izolacja pozioma fundamentówjest umieszczana między fundamentem a ścianami na parterze. Ma zapewnić skuteczną ochronę przed wilgocią kapilarną.

Najpierw na ławach fundamentowych kładzie się specjalną papę lub folię. Pamiętajmy, że folię umieszcza się luzem. Z kolei papę należy dokładnie zgrzać lub przykleić z podłożem.  Wtedy odpowiednio przygotujemy powierzchnię. Na niej dopiero możemy ułożyć ściany fundamentowe. Szerokość izolacji musi być taka sama jak szerokość ławy lub ściany fundamentowej.

Izolacja pozioma fundamentów zapobiega przed podciąganiem wody z gruntu w górę. Z kolei izolacja pionowa ma za zadanie chronić ściany fundamentowe i ściany piwnicy przed wilgocią. Izolacja pozioma stanowi elementarną ochronę podłogi domu, zwłaszcza wtedy, gdy nie podpiwniczony. Z kolei izolacja pionowa ją uzupełnia.

Dlaczego warto zadbać o izolację poziomą fundamentów?

Z czego należy wykonać izolację poziomą?

Do wykonania izolacji poziomej można wykorzystać masę bitumiczną, folię płaską z PCV oraz papę. Do mas bitumicznych zaliczamy różnego rodzaju lepiki i masy asfaltowe. Bardzo popularne są masy asfaltowo-polimerowe, asfaltowo-żywiczne i asfaltowo-kauczukowe. Kiedy masa bitumiczna wyschnie, powstanie elastyczna, wodoodporna i wilgocioodporna powłoka. Efektywnie zabezpiecza fundamenty przed wilgocią kapilarną.Jednak pamiętajmy, że roztwór bitumiczny to jedyny bitum, którego nie można wykorzystać do wykonania izolacji poziomej.

Do przygotowania izolacji poziomej możemy też użyć płaskiej folii z PCV. Powinna mieć grubość 0,2-0,6 mm. Możemy też wybrać papę, która jest bardzo odporna na uszkodzenia. Jednocześnie zachowuje dużą elastyczność. Dzięki tym właściwościom, ruchy termiczne nie uszkodzą warstwy izolacji. Dostępne są papy termozgrzewalne i samoprzylepne. Aby położyć papę termozgrzewalną, potrzebny nam będzie odpowiedni lepik i nagrzewnica.