Róże - kiedy i jak je sadzić?
Wskazówki

Róże - kiedy i jak je sadzić?

Wśród najbardziej popularnych kwitnących roślin ogrodowych znajdują się róże. Przez wielu nazywane królowymi kwiatów i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Oczywiście przed ich posadzeniem należy poznać szczegółowe zasady dbania o nie, odwdzięczą się pięknym wyglądem. Ogromne znaczenia ma także znajomość terminów sadzenia tych wyjątkowych kwiatów, ponadto istotne są wszelkie warunki glebowe i świetlne – zadbanie o nie w odpowiedni sposób jest przepisem na piękny ogród.

Róże - kiedy i jak je sadzić?

Uniwersalność róż

Róże są bardzo uniwersalnymi kwiatami, ponieważ można je posadzić w ogrodach, w doniczce na parapecie, czy balkonie, stworzyć z nich żywopłot i piękne, kolorowe kobierce. Regularnie zachwycają również w bukietach wręczanych na wiele różnych okazji, dlatego powinny znaleźć się przy każdej posesji. Tak naprawdę róże nie mają szczególnie dużych wymagań, z ich wyhodowaniem z pewnością poradzi sobie każdy, kto poświęci im choć minimum uwagi. Samo sadzenie jest już dość łatwą czynnością, ważne, aby miały odpowiednie miejsce – najlepiej nasłonecznione i przewiewne. Przy tym konieczne jest zapobieganie narażania róż na działanie silnego wiatru, który może uszkodzić kwiaty. W zależności, na jakie róże się stawia, nie powinno się sadzić ich zbyt gęsto – maksymalnie do 7 sztuk na  terenie 1 metra kwadratowego. Górna granica dotyczy róż wielokwiatowych i rabatowych, natomiast róże parkowe, okrywowe i pnące mogą być sadzone w ilości do maksymalnie 3 sztuk na metrze kwadratowym. Róże można sadzić od końca marca do końca kwietnia – pod warunkiem, że ustąpiły już najsilniejsze mrozy. Drugim terminem jest jesień – od końca września do końca października, chyba, że wcześniej temperatura spadnie dużo poniżej zera. Przyjmuje się, że drugi z wymienionych terminów lepiej służy zapuszczeniu korzeni i wpływa na wcześniejszy początek wegetacji.

Od czego jest uzależniony termin sadzenia róż?

Termin sadzenia róż w dużej mierze zależy od ich gatunku, na przykład kupując róże z okrytym systemem korzeniowym, należy je od razu posadzić. Przed tą czynnością namoczyć korzenie przez kilka godzin, nie mogą one bowiem wyschnąć. O wiele mniejsze ryzyko wyschnięcia korzeni mają róże balotowane, ponieważ owinięte są specjalną siatką i workiem jutowym, najlepszym czasem na sadzenie w tym przypadku jest jesień. Jednak nie musi to być od razu po przywiezieniu, nie zaszkodzi im kilkudniowe oczekiwanie, ale koniecznie w wilgotnym środowisku. Róże w doniczkach można kupić w dowolnym momencie, ponieważ mają najlepiej rozwinięte korzenie. Odradza się jedynie okresy, kiedy panują zbyt wysokie temperatury i zmarznięta ziemia. Przed posadzeniem róż, niezależnie od gatunku, należy odpowiednio spulchnić ziemię i upewnić się, czy ma pH w granicach 6,0-7,0. W sytuacji innych wartości gleby, należy kupić odpowiednią, ewentualnie dodać do tej nico podłoża torfowego lub kompostu. Następną czynnością jest zrobienie małego dołka, który dobrze obejmie bryłę korzeniową, nie zaszkodzi zastosowanie dedykowanego podłoża do róż.