Jak wybrać elegancką i praktyczną klamkę?
Remont i wystrój wnętrz

Jak wybrać elegancką i praktyczną klamkę?

Klamka jest mało widocznym, ale niezwykle istotnym elementem aranżacji pomieszczenia. Powinna być ładna i funkcjonalna. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na kilka czynników.

Funkcjonalne klamki

Najpopularniejsze klamki wewnętrzne wykonane są z mosiądzu, stali lub aluminium. Mogą być pozłacane, posrebrzane, chromowane lub niklowane. Coraz częściej producenci łączą ze sobą różne materiały. Idealna klamka powinna pasować stylistycznie i kolorystycznie do wnętrza, drzwi i zawiasów. Weź też pod uwagę grubość drzwi. Im cięższe, tym masywniejszą, większą i bardziej zdobioną klamkę, powinieneś wybrać. 

W ofercie znajdziesz zarówno modele z zamkiem, jak i małą tarczę z prostym, minimalistycznym uchwytem. Zwykle tarcza jest kwadratowa lub okrągła. Ten drugi model wyróżnia się atrakcyjną ceną. Jest uniwersalna i wszechstronna. Wspaniale pasuje do większości pomieszczeń. 

Jeśli masz nowoczesny dom lub mieszkanie, zwróć szczególną uwagę na metalowe klamki. Zwykle mają neutralny, stalowy kolor. Jeżeli w danym wnętrzu dominują ciepłe kolory, najlepiej wybrać złote lub mosiężne uchwyty. 

Jak wybrać elegancką i praktyczną klamkę?

Eleganckie klamki

Klienci najczęściej wybierają neutralne i uniwersalne modele. Powinny być funkcjonalne i niezawodne. Pamiętajmy, że każdego dnia będziemy korzystać z nich wielokrotnie. 

Zwykle im prostsza klamka, tym lepiej. Do jasnych lub drewnianych drzwi, warto dopasować niklowane, chromowane lub stalowe uchwyty. Natomiast do tradycyjnych odrzwi, lepiej wybrać mosiężne klamki lub z wyjątkowym efektem patyny. Wyglądają bardzo elegancko.

Niestandardowe klamki

Producenci oferują zarówno standardowe, jak i nietypowe klamki. Wybór jest ogromny, więc na pewno znajdziesz idealny model. Uchwyty występują w różnorodnych typach, stylach, kolorach i kształtach. Oprócz tego możesz znaleźć nietypowe modele, np. z efektem rdzy.

Bez względu na to, czy wybierzesz tradycyjną, czy nowoczesną klamkę, powinna działać cicho i płynnie. Nie może się zacinać i mieć ostrych krawędzi. Zobacz, czy wygodnie trzyma się ją w dłoni.

Jak wybrać elegancką i praktyczną klamkę? 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Funkcjonalność jest niezwykle ważna, ale warto też zwrócić uwagę na walory estetyczne. W końcu klamka będzie nam służyć przez wiele lat. Warto więc trochę lepiej poszukać. Przede wszystkim weź pod uwagę materiał, kolor i kształt. Jeśli projektujesz wnętrze w nowoczesnym stylu, zdecyduj się na gładką i prostą klamkę, bez zbędnych udziwnień. Jeśli montujesz zdobione drzwi, możesz wybrać ozdobny uchwyt.

Klamki występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Najpopularniejsze są białe, srebrne i złote modele. Klienci chętnie też wybierają mosiężne i stalowe uchwyty. Producenci oferują również czerwone, zielone, żółte i niebieskie klamki. Zanim jednak zaszalejesz z kolorem, zastanów się, czy rzeczywiście pasuje do drzwi i całego wnętrza.

Klamki występują w różnych kształtach. Najpopularniejsze są prostokątne i okrągłe uchwyty. W ofercie znajdziesz też owalne i łezkowate modele. Mniejszą popularnością cieszą się rzeźbione i toczone klamki. Przede wszystkim dlatego, że nie wszędzie pasują.