Jak prawidłowo wyczyścić dywan domowym sposobem?
Wskazówki

Jak prawidłowo wyczyścić dywan domowym sposobem?

Dywan to element dekoracyjny, nadający każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru, przytulności oraz stylu. Najważniejsze jest to, by zawsze prezentował się schludnie, był wolny od jakichkolwiek plam i czysty przede wszystkim, co nie jest łatwe przy codziennym jego eksploatowaniu. Komu z nas nie przytrafiła się plama, zabrudzenie czy kurz na dywanie? Praktycznie każdy miał z tym nie raz do czynienia. Jak zatem domowymi sposobami sobie z nimi poradzić? Jak prawidłowo powinno wyglądać pranie dywanów?

Dywan – znaczący element dekoracyjny pomieszczenia

Dywan jest w stanie odmienić wnętrze w bardzo dużym stopniu. Nadaje mu nie tylko elegancji i klasy, ale także bardzo przyjazny klimat. Właściwie dobrany dywan do całej aranżacji pomieszczenia, nadaje mu charakteru nie do podrobienia. Czarny dywan doskonale sprawdzi się we wszystkich stylizacjach typu glamour, gdzie sprawi, że wnętrze będzie bardziej eleganckie, wytworne oraz szykowne. Z kolei biały dywan będzie pasował wszędzie tam, gdzie lubiane są jasne i przestronne aranże, co automatycznie nakierowuje na minimalistyczne i przestronne wnętrza. Beżowy dywan wprowadza do pomieszczenia przytulność i ciepło. Jak można się spodziewać codzienne użytkowanie sprawia, że dywan może stracić swoją świeżość i blask. By temu zaradzić najlepiej odpowiednio pielęgnować dywan i na bieżąco usuwać nowopowstałe plamy czy niwelować nieprzyjemny zapach.

Jak prawidłowo wyczyścić dywan domowym sposobem?

Pranie dywanów – działania początkowe

Przed przystąpieniem do czynności związanych z praniem zabrudzeń czy jego odświeżeniem należy dywan dokładnie odkurzyć. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania modeli z długim runem, gdyż brud jest w stanie przedostać się głęboko w ich strukturę. Posiadacze dywanów typu shaggy powinni pamiętać nie tylko o dokładnym odkurzeniu, ale także ich wytrzepaniu. Trzepanie w tym przypadku pozwala na precyzyjne usunięcie zabrudzeń występujących w jego wnętrzu, co zagwarantuje lepsze efekty w czasie prania. Ponadto systematyczne odkurzanie również znacznie ułatwia późniejsze działania piorące, gdyż zanieczyszczenia są eliminowane na bieżąco i nie przenikają do ich głębszych struktur.

Czyszczenie dywanu domowym sposobem

Na rynku znajduje się wiele efektywnych preparatów chemicznych dedykowanych jedynie do odświeżania czy prania dywanów. Najbardziej znany jest środek do czyszczenia dywanów na sucho. Występuje możliwość wykonania go samodzielnie w domu, co pozwala na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy i stworzenie preparatu bardziej łagodniejszego i delikatniejszego dla czyszczących tkanin. Preparat ten tworzy się z 4-5 łyżek płatków mydlanych oraz 1,5-2 szklanek mąki ziemniaczanej. Należy te dwa składniki dobrze wymieszać i rozłożyć równo po dywanie oraz pozostawić na pół godziny. Po tym czasie należy odkurzyć dywan.

Alternatywa dla domowego sposobu – pranie dywanów kraków

Jeśli domowe sposoby się nie sprawdzają warto skorzystać z profesjonalnych usług firm, specjalizujących się w praniu i czyszczeniu dywanów. Jedną z nich jest Dywanszop, oferujący między innymi pranie dywanów kraków, dzięki czemu można cieszyć się czystym i świeżym dywanem bez konieczności podejmowania samodzielnych działań.