Jak wybrać dobry materac do łóżka?
Wskazówki

Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Dorosły człowiek spędza w łóżku średnio 8 godzin w ciągu doby. Zdrowy sen to podstawa, aby zapewnić sobie optymalny komfort w ciągu dnia i nie odczuwać zmęczenia. Jak wybrać idealny materac do swojego łóżka?

Energia na cały dzień

Wygodny materac to o wiele za mało, by nazajutrz tryskać energią i wykazywać wysoki poziom skupienia na służbowych obowiązkach. Aż trudno uwierzyć, że za poziom witalności niemal całkowicie odpowiada dobrej jakości materac. Aby dokonać trafnego zakupu, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Każdy organizm jest inny i ma różne zapotrzebowania. Jedni są alergikami, inni zmagają się ze schorzeniami, które w ciągu nocy wymagają odpowiedniego podłoża. Co wziąć pod uwagę?

Twardość i wysokość

Twardość to najważniejszy czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę, kupując materac. Dobrej jakości produkt będzie służył w sypialni przez 10, a nawet 15 lat, dlatego też warto zainwestować w materac, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Twardość materaca oznaczona jest symbolem H1, H2 oraz H3, które oznaczają kolejno: materac miękki, średnio miękki oraz średnio twardy. Najczęstszy wybór pada na materac o twardości H2, który przeznaczony jest dla osób o wadze 50-80 kg.

Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Wysokość materaca zależy w dużej mierze od tego, z czego jest wykonany. Standardową grubość poniżej 20 cm można spotkać w materacach piankowych, modele lateksowe i sprężynowe są zazwyczaj nieco wyższe.

Rodzaj materaca

Spory o to, który rodzaj materaca jest najlepszy, toczy się od lat. Do dziś nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w jednym domu najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy, w innym zaś piankowy lub lateksowy.

Materac piankowy będzie dobrym, budżetowym wyborem. Charakteryzuje się niewielką wagą, lecz z czasem się odkształca. Model lateksowy poleca się przede wszystkim alergikom, gdyż wykazują właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Z kolei materace sprężynowe wykonane są z pianki termoelastycznej i świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Wykazują przy tym właściwości zdrowotne dla kręgosłupa.