Ocieplenie poddasza nieużytkowego – czy to się opłaca?
Remont i wystrój wnętrz

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – czy to się opłaca?

Wiele domów ma nieocieplone strychy. Jest to poważny błąd, wynikający najpewniej z niewiedzy na temat energooszczędności domu i tego, jak dużo nas kosztuje brak rozeznania w temacie. Rocznie możemy tracić przez brak izolacji termicznej na poddaszu nawet kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe?

Dzieje się tak, ponieważ nieocieplony dach lub strop, powodują duże straty ciepła, sięgające nawet 25 procent wszystkich strat ciepła w budynku. Dom bez odpowiedniej termoizolacji poddasza nieużytkowego jest jak otwarty termos, z którego ciepło szybko ucieka do góry. Żeby je zatrzymać, wystarczy odpowiednia izolacja. I od razu odpowiadamy – WARTO ją zrobić i naprawdę to się opłaca, co szybko potwierdzą dużo niższe rachunki za ogrzewanie.

Ocieplenie stropu – metody i materiały

W przypadku poddaszy nieużytkowych najlepszym sposobem na skuteczną termoizolację jest ocieplenie stropu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze stropem betonowym masywnym, czy stropodachem wentylowanym, możemy użyć do tego wełny skalnej. Świetnie sprawdzają się tutaj wyroby ROCKWOOL, takie jak płyty ROCKMIN PLUS, UNIROCK i SUPERROCK lub maty MEGAROCK PLUS i TOPROCK SUPER.

Wełnę układa się na stropie w sposób mijankowy. Zaleca się podwójną warstwę, o łącznej grubości w granicach 35 centymetrów. Po gotowym ociepleniu nie można chodzić. Jeśli chcemy przechowywać na strychu jakieś przedmioty czy wieszać pranie, to należy wykonać w tym celu specjalne pomosty albo wyłożyć wybrane przestrzenie specjalnymi płytami ROCKWOOL, po których można chodzić (np. STEPROCK HD). Co istotne, przy ocieplaniu stropów masywnych w budynkach o standardowym ciśnieniu pary, nieprzekraczającym 16 hPa, nie ma potrzeby stosowania folii paroizolacyjnej.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – czy to się opłaca?

Nadmuchowa termoizolacja poddasza nieużytkowego

Oprócz wełny skalnej w postaci płyt i mat, dostępny jest również materiał w postaci granulatu. Jest to doskonały sposób na ocieplenie miejsc trudno dostępnych – więcej o ociepleniu granulatem poddaszy nieużytkowych przeczytasz na https://elewacyjni.pl/porady/czy-warto-ocieplac-poddasze-nieuzytkowe.html. Granulat z wełny skalnej nadmuchuje się na wcześniej zamocowaną folię lub na płyty karton-gipsowe. Posiada on takie właściwości jak wełna skalna, jest niepalny, wytrzymały i zapewnia szczelną izolację termiczną.