Magazynowanie towarów o dużej rotacji — Kilka wskazówek o magazynowaniu w biznesie
Wskazówki

Magazynowanie towarów o dużej rotacji — Kilka wskazówek o magazynowaniu w biznesie

Duża rotacja produktów w biznesie niezależnie od branży czy samego towaru to oprócz radości z zarobku często problem z magazynowaniem. Częsta wymiana towaru sprawia, że musimy wkładać dużo sił w cały proces oraz poświęcać na niego sporo czasu. W tym tekście podpowiadamy jak składować towary o dużej rotacji tak, aby sprawiało to jak najmniej problemów.

Magazynowanie towarów o dużej rotacji — Kilka wskazówek o magazynowaniu w biznesie

 

Odpowiednie ułożenie towaru

Pierwszą poradą, jaką możemy zastosować przy zarządzaniu magazynem i towarami o dużej rotacji, jest odpowiedni schemat przechowywania produktów. Jeśli odpowiednio będziemy je przechowywali, możemy zaoszczędzić wiele czasu. Wiedząc to, powinniśmy najbardziej “chodliwe” towary, przechowywać najbliżej centrum pakowania na przednich miejscach w regałach. Mniej popularne produkty należy składać na tyle półki. Najczęściej używane produkty, warto umieszczać też na wysokości rąk, aby nie musieć zdejmować ich z dużej wysokości. Ciężkie rzeczy należy przechowywać na najniższych półkach. O ile mamy taką możliwość towary powinniśmy przechowywać na maksymalnie 2 metrach wysokości, gdyż powyżej tej granicy trudność magazynowania znacznie wzrasta.

 

Centrum pakowania i dystrybucji

Drugą poradą, która będzie niezwykle pomocna przy handlu towarami o wysokiej rotacji, jest umiejscowienie centrum pakowania. Często jest to też miejsce odbioru przesyłek i ich nadawania. Warto zatem sprawić, aby znajdowało się w centralnej części magazynu — na drodze do wyjścia. Dzięki temu każdorazowo dany towar od przyjęcia do wysłania będzie przebywał najkrótszą drogę. Mnożąc nawet kilkanaście zaoszczędzonych sekund na jednym towarze w skali miesiąca, będzie to duża oszczędność czasu oraz spory zysk.

 

Kompletowanie zamówień

Niezależnie od wielkości magazynu, ważną kwestią jest kompletowanie zamówień. Na tym elemencie również możemy zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność pracy. Nawet posiadając mały magazyn, warto zaopatrzyć się w odpowiednie lekkie skrzynie do kompletowania produktów. Jeśli towary są ciężkie, a podłoga jest wykonana na jednej płaszczyźnie, ciekawym pomysłem mogą być wózki podobne te do tych sklepowych.