Wełna skalna vs styropian - co wybrać?
Remont i wystrój wnętrz

Wełna skalna vs styropian - co wybrać?

Wełna mineralna oraz styropian to dwa najpopularniejsze materiały wykorzystywane do ocieplania domów. Oba gwarantują sporo korzyści, ale także mają swoje niedoskonałości. W tym artykule porównujemy wełnę ze styropianem i podpowiadamy, co wybrać.

Jakie są ich wartości współczynnika R?

Wełna skalna charakteryzuje się zazwyczaj wyższą wartością współczynnika R na centymetr, co oznacza, że może zatrzymać więcej ciepła i skutecznie obniżyć koszty energii ponoszone przez właścicieli budynków. Dzieje się tak dzięki ograniczeniu infiltracji powietrza i zwiększeniu gęstości samej izolacji.

Między innymi dlatego, to właśnie wełna skalna jest materiałem częściej wybieranym przez osoby ocieplające budynki. Oferuje znacznie lepsze parametry związane z utrzymaniem ciepła, a wartość współczynnika R jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Wełna skalna vs styropian - co wybrać? 

Izolacja akustyczna

Wełna skalna ma wyższą wydajność akustyczną w porównaniu z wieloma innymi materiałami, co oznacza, że pochłania więcej hałasu przy mniejszej grubości niż inne materiały izolacyjne. To ważna zaleta, przede wszystkim dla osób, które mieszkają blisko ruchliwych ulic lub głośnego sąsiedztwa.

Ochrona przeciwpożarowa

Czy wełna i styropian oferują taką samą skuteczność, jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową? Nie do końca. Wełna skalna jest materiałem mineralnym, który działa jak izolator i świetnie chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia wewnątrz pomieszczenia. Dużo gorzej wygląda to w przypadku styropianu - ten jest łatwopalny i nie zatrzymuje ognia.

Cena - styropian jest tańszy niż wełna skalna

To jeden z parametrów, który pod uwagę bierze wiele osób. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że styropian jest materiałem znacznie tańszym od wełny skalnej. Różnica w cenie może wynosić nawet kilkanaście procent. To całkiem sporo, zwłaszcza jeśli do ocieplenia ma się cały dom. Musisz jednak pamiętać, że wybierając materiały budowlane, warto kierować się przede wszystkim ich właściwościami i jakością, a dopiero w drugiej kolejności ceną.

Podsumowanie - wełna skalna czy styropian?

Styropian i wełna skalna to dwa najczęściej wybierany materiały służace do ocieplania domów. Różnią się parametrami i ceną, więc sprawdzą się w różnych przypadkach - wełna będzie lepszym wyborem w przypadku izolacji domu, a styropian do ocieplenia budynku, w którum nie chcemy inwestować dużych pieniędzy.

Źródło wiedzy na temat wełny skalnej: https://skalnawelna.com.pl/