Ciekawym rozwiązaniem przy budowie posadzki jest zdecydowanie się na podłogi żywiczne. Znajdują one swoje zastosowanie głównie jako posadzki przemysłowe, stosowane w halach produkcyjnych, magazynach czy sklepach, jednak coraz częściej stosuje się je w lokalach mieszkalnych, doceniając ich elegancki, industrialny charakter.
Pierwotne zastosowanie podłóg żywicznych
Pierwotne zastosowanie tego rodzaju podłóg, miało swoje zastosowanie w obiektach przemysłowych, takich jak fabryki czy magazyny. Wiązało się to z tym, że takie podłogi są bardzo odporne i wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia. Są w stanie wytrzymać uszkodzenia fizyczne, przez co nie straszne im są uderzenia ciężkich przedmiotów lub przemieszczanie się po nich wózków widłowych, ale również są w stanie wytrzymać kontakt z wieloma żrącymi substancjami chemicznymi. Dzięki temu znalazły swoje zastosowanie w obiektach, gdzie panują wyjątkowo wymagające warunki.
Od strony technicznej, trzeba zauważyć, że są to powierzchnie bezspoinowe, czyli nie mające, żadnych łączeń. Poza większą wytrzymałością, ma to również walory wizualne.
Moda na industrialne wnętrza
Wśród architektów i projektantów wnętrz, zapanowała moda na industrialne wnętrza. Podłoga żywiczna świetnie wpisuje się w ten trend. Poza faktem, że taka podłoga jest gładka, gdyż nie posiada żadnych spoin, ma też inne, ciekawe właściwości. Ze względu na mnogość rozwiązań technologicznych, z których jest produkowana, może przybierać bardzo szeroką paletę barw. Dlatego, też jest uniwersalna w zastosowaniu, jeśli chodzi o walory estetyczne. Można ją spokojnie dostosować do każdej koncepcji wnętrza, co nie jest takie łatwe w przypadku innych rodzajów nawierzchni. W niektórych przypadkach, tworzy się z żywicy unikalne wzory.
Do tego rodzaju posadzek, architekci często stosują specjalny beton architektoniczny, który świetnie dopełnia wizualnej całości.
Rodzaj posadzek żywicznych
Do położenia podłogi żywicznej, można zastosować różne techniki. Pierwszą z nich są posadzki cienkowarstwowe. Posiadają nie więcej, jak 0,5 mm grubości i można wykonać je samemu. Ich wykonanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Samo wykonanie jest proste i wymaga jedynie podstawowych narzędzi, a przygotowanie podłoża, wymaga jedynie jego wyrównania. Ta opcja świetnie nadaje się do lokali mieszkalnych.
Kolejną opcją są posadzi grubowarstwowe. Mają od 2 do 4 mm grubości i są o wiele bardziej wytrzymałe od poprzednich. Powstają z żywic epoksydowych lub poliuretanowych, a ich położenie od strony technicznej, zbliżone jest do wylewania zaprawy samopoziomującej.
Ostatnim rodzajem, są posadzki grubowarstwowe, kwarcowe. Są to mieszanki żywic, które wzbogacane są piaskiem. Dzięki temu zyskuje się duże możliwości dekoracyjne, gdyż naturalnym piasek może przybierać różne barwy. Jest to jednak rozwiązanie najbardziej zaawansowane technologicznie, a więc najtrudniejsze do zastosowania.
Materiał przygotowany przy współpracy z JakPosadzki.pl - podłogi żywiczne dla wszystkich.