Czy warto odwołać się do umiejętności projektanta wnętrz?
Projektant wnętrz vs Architekt

Czy warto odwołać się do umiejętności projektanta wnętrz?

Trudno polemizować z osobami, które uważają, że mówiąc o projektowaniu i urządzaniu mieszkania mamy do czynienia z dużym wyzwaniem. Co więcej, w pewnym momencie musi przed nim stanąć każdy z nas. Oczywiście, nie zawsze możemy pochwalić się doświadczeniem i głową pełną pomysłów.

Na szczęście, nawet w takich okolicznościach nie powinniśmy rezygnować z marzeń o atrakcyjnym wnętrzu, z pomocą przychodzą nam bowiem profesjonaliści. Nie każdy ma jednak pewność, czy zatrudnienie architekta okaże się najlepszym z możliwych pomysłów. Często wynika to zresztą nie tyle z braku zaufania, ile z niedostatku wiedzy, trudno bowiem odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie szukać dobrego architekta wnętrz, z jakimi kosztami się liczyć i czego oczekiwać.

Nie każdy projektant jest zresztą jednakowo dobry, warto więc pamiętać, że profesjonalista zawsze jest otwarty tak na sugestie, jak i na życzenia Klienta. Co więcej, ma on do zrealizowania konkretny cel, musi bowiem znaleźć sposób na to, aby wspomniane życzenia i pomysły trafiły na realny grunt. Klient nie musi znać poszczególnych aspektów technicznych, logistycznych i finansowych, jego obowiązkiem jest jednak przewidzenie ewentualnych utrudnień i zrobienie wszystkiego, aby nie były one dla nikogo problemem. Sam projektant nie jest jednak wyłącznie biernym wykonawcą woli osoby, która go zatrudniła, należy więc przypuszczać, że będzie w stanie zaproponować klientowi określone rozwiązania.

Czy warto odwołać się do umiejętności projektanta wnętrz?

Charakterystyczne jest dla nich przede wszystkim to, że są to propozycje nieoczywiste, które jednocześnie dają pewność, że nawet za dziesięć lat będą się prezentować znakomicie. Projektant nie skupia się na wiernym odwzorowaniu współczesnej mody, jego zadaniem jest bowiem zapewnienie ponadczasowego designu. Bardzo często okazuje się, że mieszkania zaprojektowane przez architektów lepiej się sprzedają i osiągają wyższą wartość. Choć zatrudnienie architekta jest wydatkiem, nie można zapominać i o tym, że on sam pracuje w obrębie budżetu ustalonego z klientem. Projektant jest przy tym w stanie wskazać, gdzie można szukać oszczędności, a gdzie inwestycja będzie lepszym rozwiązaniem. Stoi przy tym na straży poprawnego wykonania swoich pomysłów.