Czy warto inwestować w kominek do domu?
Remont i wystrój wnętrz

Czy warto inwestować w kominek do domu?

Kominek najczęściej stanowi centralną część strefy dziennej, która służy nam do wypoczynku i wieczornego relaksu. Wiele osób w takich okolicznościach marzy o klimatycznym cieple wydobywającym się właśnie z kominka. Współcześnie większość domów wyposażona jest w tego typu element, który nie tylko stanowi część dekoracyjną, ale i cieplną. Jakie wyróżnia się wady i zalety tego typu rozwiązania.

W jakich domach spotyka się kominki?

Zwykle spotykane są w domach urządzonych w rustykalnym bądź norweskim klimacie. Często spotykane są w wielu hotelach i restauracjach. Ich obecność nadaje wnętrzu przytulnego klimatu, dodatkowo ogrzewając pomieszczenie. Mimo, iż na rynku coraz częściej pojawiają się elektryczne kominki, które stanowią jedynie element dekoracyjny to mimo wszystko nad nimi przewagę uzyskują kominki, posiadające w sobie także funkcję grzewczą, rozprowadzając ciepłe powietrze lub nagrzewając wodę w grzejnikach c.o.

Czy warto inwestować w kominek do domu?

Argumenty przemawiające za kominkiem

Najbardziej zasadną zaletą posiadania kominka jest możliwość posiadania dodatkowego systemu ogrzewania. Jest to doskonałe rozwiązanie na ciepłe dni, ale z chłodnymi wieczorami i nocami. To także alternatywa w sytuacji awarii głównego źródła ciepła w domu. W wielu domach kominek staje się główną siłą grzewczą. Ma to miejsce w sytuacji wykorzystania wkładów kominkowych z płaszczem wodnym. Ponadto stanowi on ważny element dekoracyjny, nadając wnętrzu odpowiedniego charakteru.

Argumenty przeciw montażowi kominka w domu

Kominek jest dość kosztownym rozwiązaniem, a dodatkowo koszty jego eksploatacji także pozostawiają wiele do życzenia. Jest to bardzo niepraktyczne rozwiązanie, gdyż wymuszają konieczność posiadania miejsce do przechowywania drewna, czyszczenia popiołu oraz szyby kominkowej. Użytkowany kominek w pomieszczeniu powoduje, że częściej należy dokonywać konserwacji ścian i malowania. To także częstsze czynności pielęgnacyjne pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, na skutek większej skłonności do powstawania kurzy oraz do osadzania się licznych osadów z drewna.