Będąc właścicielem przedsiębiorstwa, zajmującego się wytwarzaniem różnego rodzaju asortymentu, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków swoim pracownikom. Oprócz uczciwych płac i możliwości robienia przerw, chodzi tutaj bardziej o sprawy bezpieczeństwa. Skalę zagrożenia określa się względem czynności, które osoby zatrudnione wykonują. Nie można jednak załatwić wszystkiego na sposób założenia pracownikowi kasku i niemartwienia się o nic więcej.
Konieczne jest również zapewnienie osobie zatrudnionej jak najlepszych dla zdrowia uszu i oczu warunków pracy. O okularach w przypadku pracy z promieniowaniem czy światłem chyba nie trzeba wspominać. Niektórzy pracodawcy nie biorą jednak pod uwagę akustyki pomieszczeń.
Czym jest akustyka i dlaczego należy stosować się do jej zasad?
Akustyką określamy naukę, zajmującą się tylko i wyłącznie dźwiękiem. Zaliczyć tutaj możemy chociażby badanie częstotliwości i natężenia dźwięku w pomieszczeniach, a także próby obniżenia poziomu hałasu. W tej kwestii również określone są normy i zasady, których trzeba przestrzegać, aby nie narażać zdrowia i życia swoich pracowników. Na podstawie Rozporządzenia Rządu określono, że częstotliwość dźwięku w halach musi znajdować się w zakresie od 10 do 40kHz w zależności od wymiaru czasu pracy.
Podobnie określone zostało ciśnienie akustyczne. Jego natężenie przy ośmiogodzinnym czasie pracy nie powinno przekraczać 105dB, a ponad 120dB jest już przekroczeniem wartości krytycznej. Nie stosując się do owych zasad, nie tylko narażamy zdrowie swoich pracowników, ale jesteśmy również narażeni na poważne konsekwencje w przypadku wizyty inspekcji.
Wyciszanie ścian budynków - czym i po co?
W teorii mówi się, że wyciszenie ścian budynków przy użyciu maty do tłumienia dźwięków może obniżyć poziom natężenia dźwięku aż o 10dB. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju materiału oraz grubości jego warstwy. Mata, którą oblepione są ściany, pochłania dźwięk wydobywający się z maszyn lub urządzeń i tłumi. W przypadku braku tego materiału ściennego, dźwięk odbija się od murów i tworzy echo. Przy tym wszystkim narasta ciśnienie dźwięku i dlatego jest tak głośno.
Najlepszym materiałem do celów oblepiania hal przemysłowych jest żywica melaminowa. Dzięki jej właściwościom, maty z niej wykonane posiadają bardzo niską przewodność cieplną, są odporne na temperaturę, a także stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku pożaru. Należy wspomnieć również o tym, że wygląd ściany wcale nie musi być brzydki, a to ze względu na designerskie kształty i różnorodność kolorów.
Wygłuszanie urządzeń i maszyn produkcyjnych
Tak samo jak ściany, można wygłuszyć również maszyny. Podwójne wyciszenie przyniesie znakomite rezultaty i pozbawi uszy osób zatrudnionych cierpienia spowodowanego nieustannym hałasem. Do wyklejania maszyn, najlepsza okaże się mata poliuretanowa. Oprócz znakomitych właściwości wyciszających, materiał ten cechuje się niepochłanianiem wilgoci, co dla urządzeń mogłoby być ogromną szkodą.
Z drugiej strony, dany materiał jest w zupełności odporny na benzynę i oleje, co w przypadku wycieku z maszyny, nie uszkodzi w żadnym stopniu maty.