Jakie są koszty budowy nowego domu?
Nieruchomości

Jakie są koszty budowy nowego domu?

Wielu ludzi podejmuje decyzję o budowie domu, oczywiście należy wówczas liczyć się z niemałymi kosztami. Końcowy kosztorys może się naturalnie różnić, gdyż istnieje całe mnóstwo zależności. Najczęściej powstają domy o powierzchni maksymalnej do 100 metrów kwadratowych. Jest to już budynek, w którym na spokojnie może zamieszkać kilkuosobowa rodzina.

Jakie są koszty budowy nowego domu?

Od czego zależy koszt wybudowania domu?

Najważniejszymi kwestiami wpływającymi na koszt wybudowania domu są projekt oraz zastosowane materiały. W różnych regionach Polski koszty z tym związane kształtują się inaczej. By uniknąć przykrych niespodzianek, powinno się zatem wybrać projekt zawierający pełen kosztorys. Istnieją wówczas minimalne szanse na pojawienie się dodatkowych wydatków. Skupiając się jednak na poszczególnych elementach budowy, należy przede wszystkim mieć na względzie koszt powstania fundamentów. Najczęściej zamyka się to w kwocie maksymalnie 4 tysięcy złotych. W kolejnych krokach kalkuluje się kwoty za postawienie ścian, elewację, stropy i dach. Sumując te wszystkie czynności daje to już cenę około 110 tysięcy złotych. Należy doliczyć jeszcze kilka tysięcy na wykonanie wszystkich izolacji oraz kilkadziesiąt na wykonanie stolarki. Mimo, iż są duże kwoty – nie warto szukać tutaj oszczędności. Tańsze materiały wiążą się niestety często ze złą jakością. Bezpieczeństwo nasze i rodziny powinno być przecież najważniejsze.

Czy istnieje możliwość oszczędności na budowie domu?

Ewentualne oszczędności w żadnym wypadku nie powinny dotyczyć materiałów na budowę domu. Muszą to być produktu wysokiej jakości, spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa. Koszty mogą zostać realnie zmniejszone wyłącznie w przypadku przemyślanego sposobu budowy domu. Można na przykład podjąć się samodzielnego rozpoczęcia budowy lub zlecić do osobom bliskim lub znajomym. Wymaga to znacznie większego wysiłku, lecz ostateczny koszt może zmniejszyć się nawet do 30%. Przy tak dużej inwestycji jest to niemała kwota, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie.