Budowa dachu - co warto wiedzieć?
Wskazówki

Budowa dachu - co warto wiedzieć?

Dach to najwyższa część i zwieńczenie każdego domu. Pełni niezwykle ważną funkcję, jaką jest ochrona wnętrza budowli przed czynnikami atmosferycznymi. Odgrywa również istotną rolę w regulacji temperatury wewnątrz domu, toteż do tematu docieplenia dachu należy podejść poważnie. Wznoszenie dachu, to zadanie dosyć skomplikowane i przebiegające w kilku etapach.

Obecnie dostępne są różnego rodzaju pokrycia dachowe, dzięki czemu dach nie tylko będzie jak najlepiej wywiązywał się ze swoich funkcji, ale i zyska walory estetyczne.

Dach - jak jest zbudowany?

Budowa dachu - co warto wiedzieć?

W budowie dachu można wyróżnić 2 zasadnicze elementy, a mianowicie konstrukcję nośną stanowiącą jego szkielet oraz pokrycia dachowe. Do wykonania konstrukcji najczęściej wykorzystuje się drewniane belki. Istnieje szeroki repertuar kształtów, dachów jednak najczęściej dopasowuje się go do warunków klimatycznych panujących w miejscu, w jakim usytuowany jest dom. Przykładowo, w miejscach, gdzie typowe są duże opady śniegu, najlepiej sprawdzą się dachy spadziste, na których śnieg nie będzie zalegał.

Jeżeli chodzi o pokrycie, czyli innymi słowy, wierzchnią warstwę dachu, najczęściej wybór pada na dachówki ceramiczne oraz tzw. lekkie pokrycia dachowe, czyli blachodachówki, płyty faliste i bitumiczne. Typ pokrycia dachu musi być ustalony już na etapie projektu, ponieważ poszczególne rodzaje pokryć różnią się ciężarem, a to z kolei ma przełożenie na gęstość rozmieszczenia elementów więźby dachowej. 

Solidna konstrukcja dachowa - inwestycja w komfort i bezpieczeństwo

Dach to bezwzględnie element budowli, który musi zostać wykonany solidnie w każdym calu. Nie może on przepuszczać wody ani wilgoci - znaczenie tutaj mają zarówno pokrycie dachowe, jak i izolacja, która podniesie wydajność energetyczną domu (co zaowocuje niższymi rachunkami za ogrzewanie i prąd.

Istotne znaczenie ma również odpowiednia wentylacja, która będzie sprawnie odprowadzać wilgoć spod pokrycia. Budowę dachu zawsze należy powierzyć specjalistom i używać do niej wyłącznie komponentów sprawdzonej jakości. 

Wybór pokrycia dachu - czym się kierować?

Rynek budowlany obfituje w mnogość rodzajów pokryć dachowych: różnią się one materiałami, z których zostały wykonane, fakturą, kolorem jak i innymi parametrami. Dobierając odpowiednie pokrycie dachowe, należy kierować się nie tylko wspomnianymi już czynnikami klimatycznymi panującymi w danym regionie, ale też wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowej czy zapotrzebowanie na tłumienie ewentualnego hałasu.

Czasami warto również uwzględnić umiejętności dekarza - jednym z najbardziej wymagających pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna. Jeżeli specjalista, którego wybraliśmy do wykonania pokrycia dachowego, nie czuje się, póki co pewnie w tej metodzie, lepiej będzie postawić na blachodachówkę lub płyty faliste bitumiczne.

Dobrze jest postawić na pokrycie odporne na korozję i niewymagające konserwacji, dzięki czemu dach będzie w zasadzie bezobsługowy przez długie lata. Bezpieczeństwo dla zdrowia oraz środowiska, to kolejne aspekty, które należy mieć na względzie, stając przed doborem pokrycia. 

Partnerem materiału jest Onduline