Drewniane schody do domu – dlaczego warto je wybrać?
Remont i wystrój wnętrz

Drewniane schody do domu – dlaczego warto je wybrać?

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Doskonale sprawdza się w roli materiału na elementy wykończenia domu. Schody wykonane z drewna cieszą się bardzo dużą popularnością – pięknie prezentują się przez wiele lat, a przy tym są niezwykle funkcjonalne. 

Jakie zalety mają schody z drewna?

Największą zaletą, jaką odznaczają się schody drewniane, jest ich naturalność. Drewno charakteryzuje się niepowtarzalnym urokiem i wyjątkowymi właściwościami. Odpowiednio pielęgnowane jest trwałe i wytrzymałe, w bardzo dobrym stanie może przetrwać nawet sto lat. Schody z drewna dają bardzo duże możliwości aranżacyjne, ponieważ pod kątem kolorystyki i stylistyki da się je dopasować do konkretnego wnętrza. Ponadto wspaniale komponują się z innymi elementami wystroju pomieszczeń – niekoniecznie z drewnianymi, ale również z betonowymi, metalowymi czy szklanymi. Niepowtarzalne i unikalne drewniane schody z Krakowa nadają domowi szyku – to klasyczne, ponadczasowe rozwiązanie, które nie wychodzi z mody.

Z jakiego drewna wykonuje się schody?

Decydując się na drewniane schody w domu, warto nawiązać współpracę ze sprawdzoną i doświadczoną firmą stosującą wyłącznie najwyższej jakości komponenty wyłącznie z najlepszego gatunkowo drewna. Schody wykonywane są najczęściej z drewna dębowego i jesionowego, chociaż sporo osób wybiera również wiąz lub orzech. Bardzo cenione są także różne odmiany świerku ze szczególnym naciskiem na świerk skandynawski. Coraz więcej osób wybiera do swojego domu schody z drewna egzotycznego – głównie z jatoby, wenge, merbau, mahoniu czy iroko. To niezwykle interesująca propozycja, niemniej w tym przypadku należy się liczyć ze sporymi wydatkami. Drewno egzotyczne dobrej jakości osiąga bowiem wysokie ceny. Z drugiej zaś strony chwalone jest nie tylko za walory wizualne będące efektem oryginalnej barwy i ułożenia słojów, ale również i za stricte praktyczne właściwości. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci, słońca i innych podobnych czynników.

Z drugiej strony wypada wspomnieć o gatunkach drewna, które raczej nie są polecane jako materiał na schody do domu. Mowa tutaj m.in. o sośnie – co prawda wykonane z niej schody są dość często spotykane, ale jeśli ktoś ma w domu np. koty czy psy, nie jest to najlepszy pomysł. Na drewnie sosnowym widać nawet najdrobniejsze zarysowania i wgłębienia. Poza tym wymaga ono częstych, systematycznych zabiegów konserwacyjnych. Trafionym wyborem nie jest też buk, który słynie z podatności na wilgoć.

Drewniane schody do domu – dlaczego warto je wybrać?

Schody drewniane – lite czy fornirowane?

Spore zainteresowanie wśród właścicieli domów wzbudzają zarówno schody z drewna litego, jak i zrobione z fornirowanych elementów. Oczywiście w rachubę wchodzi tu wyłącznie naturalny fornir, który nie wypacza ani w inny sposób nie odkształca tak łatwo, jak fornir ze sztucznych materiałów. Fornir jest co prawda tańszy niż drewno lite, ale po każdej konserwacji schodów trzeba go niestety wymienić. Jest bowiem bardzo cienki – jedna warstwa ma 2-3 mm grubości, więc szybko się ściera. 

 

Jeśli po wyborze schodów do domu zastanawiasz się nad doborem właściwego oświetlenia sprawdź ofertę https://oneled.pl/oprawy-schodowe